ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Podsumowanie projektu “Razem dla lepszej przyszłości” Warsztaty Familijne 2024

Data publikacji: 21/05/2024

Cykl ośmiu Warsztatów Familijnych dobiegł końca.

Z końcem maja kończymy nasz udział w projekcie “Razem dla lepszej przyszłości”, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik. Głównym założeniem programu „Razem dla lepszej przyszłości” była integracja ukraińskich dzieci z polskimi rówieśnikami.

W ramach udziału w projekcie zobowiązaliśmy się do przeprowadzenia 8 Warsztatów Familijnych dla rodzin z Polski i Ukrainy. Nasi pracownicy uczestniczyli w warsztatach międzykulturowych oraz zostali przeszkoleni w zakresie prowadzenia Warsztatów Familijnych.

Od stycznia do maja młodzi odkrywcy wraz z opiekunem/rodzicem mieli okazję uczestniczyć w edukacyjnych zajęciach mających na celu zainspirowanie oraz zaciekawienie w kontekście nauki. Na każdych warsztatach uczestnicy dowiadywali się nowych ciekawych rzeczy oraz wspólnie szukali odpowiedzi na wiele dociekliwych pytań. Wspólnie spędziliśmy, aż 12 godzin na eksperymentowaniu i odkrywaniu.

Łącznie w 8 warsztatach wzięło udział 146 uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z cyklu warsztatów.

1 warsztat – Dlaczego gwiazdy świecą

17 stycznia 2024 r. odbyły się Warsztaty Familijne pod tytułem “Dlaczego gwiazdy świecą?“. 

W trakcie warsztatów odkryto tajemnice gwiazdozbiorów, uczestnicy stworzyli własne gwiazdozbiory, a rodzice przeszli test astronauty. Młodzi odkrywcy zmierzyli się również z majsternią. Za pomocą koła fortuny wylosowali maszynę, którą mieli zbudować za pomocą przygotowanych materiałów. Odpowiedzieliśmy na trudne pytania m.in. Co to jest gwiazda? oraz odkryliśmy Co ma wspólnego koń z gwiazdą? Porozmawialiśmy również o marzeniach i poznaliśmy historię chłopca, który dzięki swoim marzeniom “sięgnął gwiazd”, a był to Mikołaj Kopernik. Ta historia stanowiła inspirację dla nas wszystkich, mobilizując do wyobrażania sobie, jak własne marzenia mogą prowadzić do wielkich odkryć.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-dlaczego-gwiazdy-swieca/

2 warsztat – Kto widział dinozaura?

31 stycznia 2024 odbyły się Warsztaty Familijne, “Kto Widział Dinozaura?”.

Dzieci i ich rodzice mieli okazję przekształcić się w prawdziwych paleontologów, odkrywając tajemnice życia dinozaurów. Dowiedzieliśmy się m.in. O współczesnych potomkach dinozaurów, jak powstają skamieliny? jak wielkie może być jajo dinozaura? i wiele innych… W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, że dinozaury w pewnym sensie żyją wśród nas nawet dzisiaj. Podczas czytania opowieści dzieci dowiedziały się, że ptaki są współczesnymi potomkami dinozaurów. Następnie była okazja uczestniczyć w wykopaliskach i poszukiwaniach skarbów. W tym czasie rodzice przechodzili test paleontologa! Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami przygotowywali prawdziwy świetlny pokaz dinozaurów, jak również stworzyli dinozaura w 3 krokach!

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/kto-widzial-dinozaura/

3 warsztat – Ale patent! Odkrywamy świat wynalazków

12.02.2024r. odbyły się Warsztaty Familijne pt. “Ale Patent! Odkrywamy świat wynalazków”.

Rodziny wraz z dziećmi miały okazję wziąć udział w fascynującej podróży po świecie wynalazków oraz dowiedziały się jak powstają przedmioty ułatwiające nam życie na co dzień. Warsztaty rozpoczęły się od burzy mózgów, dzieci wraz z rodzicami zastanawiały się nad różnicą między odkrywcą, a wynalazcą, oraz czy wynalazek rodzi się z konieczności, czy może z przypadkowego odkrycia. Skupili swoją uwagę na ciekawostkach codziennego życia np. Co było pierwsze… Garnek, czy zupa?  W trakcie warsztatów dzieci miały także możliwość eksperymentowania z różnymi wynalazkami. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję poeksperymentować w strefie “SOWA” (Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności). To był czas, gdzie kreatywność nie miała granic! Poznalismy fascynującą historię klocka, który zmienił świat. Poprzez ciekawą opowieści dzieci dowiedziały się, jak małe pomysły mogą przerodzić się w rewolucyjne zmiany.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-ale-patent-odkrywamy-swiat-wynalazkow/

4 warsztat – Podróż do wnętrza ziemi

21.02.24 odbyły się  Warsztaty Familijne pt. “Podróż do wnętrza ziemi”.

Tym razem młodzi odkrywcy wraz z opiekunem, bądź rodzicem wybrali się w tytułową podróż do wnętrza ziemi! Na początku podróżowaliśmy po wszystkich kontynentach ziemi poznając różnice kulturowe i przyrodnicze różnych miejsc na świecie. Dowiedzieliśmy się jakie są warstwy ziemi? a każdy z uczestników za pomocą klocków LEGO mógł wybudować warstwy ziemi, klocek po klocku, aż do jądra! Wyprawa do wnętrza uświadomiła nas w wielu ważnych aspektach – czym różnią się skały od minerałów? Czym się różni magma od lawy? Dlaczego wulkany wybuchają? Jak wygląda wyprawa na wulkan? Po odpowiedzi na wieli nurtujących nas pytań w końcu przyszedł czas na prawdziwą eksplozję, a tak przynajmniej było w planie. W praktyce oglądaliśmy wybuchający wulkan kilka razy! Dodatkowo spojrzeliśmy na minerały okiem eksperta! Na sam koniec każdy z uczestników mógł wykonać wybuch wulkanów dzięki technologii AR.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-podroz-do-wnetrza-ziemi/

5 warsztat – W laboratorium Marii

06.03.2024r. odbyły się Warsztaty Familijne pt. “W laboratorium Marii”.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali historię Marii Skłodowskiej – Curie. Dowiedziały się, że Marysia tak samo jak oni była ciekawskim dzieckiem i dzięki swojej pasji i dociekliwości dokonała wielkich odkryć. Mieliśmy również okazję poeksperymentować i zaprojektować własne laboratorium Marii. Dowiedzieliśmy się co ma wspólnego rentgen z odkryciami Marii jak również jakich przyrządów używała Marysia oraz jakie są używane we współczesnym laboratorium. Na koniec warsztatów rodzice zmierzyli się z nie lada wyzwaniem, czyli stworzeniem slime, który była idealnym zwieńczeniem 5 Warsztatów Familijnych. 

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/w-laboratorium-marii-warsztaty-familijne/

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/w-laboratorium-marii-warsztaty-familijne/

6 warsztat – Co się kryję w kropli wody?

17.03.2024r. odbyły się Warsztaty Familijne pt.“Co się kryje w kropli wody?”

Podczas warsztatów uczestnicy poszerzały swoją wiedzę z zakresu roli wody w przyrodzie i jej znaczenia w procesach takich jak obieg wodny i tworzenie chmur. Dzieci i ich opiekunowie dowiedzieli się także o ekologii i oszczędzaniu wody oraz poznali trzy stany skupienia wody. Największą frajdą okazało się samodzielne eksperymentowanie z wodą, zwłaszcza tworzenie chmury w słoiku. Dodatkowym niezwykłym doświadczeniem było przyjrzenie się kropli wody z kałuży pod mikroskopem, co umożliwiło dzieciom ujrzenie fascynującego mikroświata. Widok drobnych organizmów i struktur zachwycił wszystkich uczestników, otwierając im oczy na niesamowite tajemnice świata mikroskopowego.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-co-sie-kryje-w-kropli-wody-2/

7 warsztat – Skąd się bierze pomysł?

03.04.2024r. odbyły się Warsztaty Familijne pt. “Skąd się bierze pomysł?”

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję eksplorować kreatywność i wspólnie bawić się wyobraźnią. Dzieci wraz z rodzicami zmieniały zakończenie bajki o Czerwonym Kapturku, budowały mosty oraz eksplorowały swoje zmysły, poznając jednocześnie tajemnice mózgu. Warsztaty okazały się nie tylko doskonałą zabawą, ale też świetną okazją do nauki i wspólnego spędzania czasu. Uczestnicy podkreślali, że każdy pomysł jest ważny i odpowiedni, a eksperymenty zmysłowe dodatkowo rozbudziły ich ciekawość i zainteresowanie światem.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-skad-sie-bierze-pomysl/

8 warsztat – Dlaczego rośliny rosną?

13.05.2024r. odbyły się Warsztaty Familijne pt. “Dlaczego rośliny rosną?”

Dzieci wysłuchały historii Jasia i magicznej fasoli, co wprowadziło je w fascynujący świat roślin. Następnie, pod okiem prowadzących, miały okazję obserwować nasiona pod mikroskopem, odkrywając ich różnorodność i strukturę, jak również zbadali ze szczególną dokładnością wszelkie skarby natury znalezione podczas spaceru . Dzieci zgłębiały teoretyczną wiedzę o roślinach i zainspirowane tym, co się nauczyły, rysowały własne “super-rośliny”. Warsztaty zakończyły się sadzeniem nasion i dekorowaniem doniczek, podczas gdy rodzice budowali własne rośliny z LEGO.

link do pełnej relacji: https://biblioteka-piaseczno.pl/warsztaty-familijne-dlaczego-rosliny-rosna/

Tegoroczne warsztaty są już 2 edycją Warsztatów Familijnych organizowanych w SOWA Piaseczno. W zeszłym roku zmierzyliśmy się z równie ciekawymi tematami:

Zapraszamy również do przeczytania relacji z podsumowania ubiegłorocznych warsztatów: https://biblioteka-piaseczno.pl/zakonczenie-projektu-razem-dla-lepszej-przyszlosci/

Warsztaty Familijne skierowane są do grup polsko-ukraińskich i realizowane w ramach programu Razem dla lepszej przyszłości.

Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 50 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2028

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl