Przedstawiamy Multicentrum! Będzie się działo!

Data publikacji: 26/04/2020

Multicentrum to przestrzeń kreatywna wykraczająca poza tradycyjną bibliotekę. W kilku salach, wyposażonych w nowoczesne multimedia, odbywają się zajęcia, warsztaty, spotkania, laboratoria kreatywne i prelekcje z zakresu polaryzacji nauki i nowoczesnej rozrywki.

Oferta Multicentrum trafia do różnych grup wiekowych. Skupiona jest nie tylko na dzieciach i młodzieży, ale także dorosłych pełnych pasji i pomysłów. Działania nie ograniczają się do technologii – bywalcy Multicentrum organizują spotkania przy grach planszowych i karcianych. Bogata oferta przyciąga kreatywnych ludzi, integruje międzypokoleniowo i cały czas się rozwija!

W Centrum Edukacyjno-Multimedialnym od 2019 roku funkcjonuje Multicentrum podległe Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Przestrzeń przeznaczona tak dla użytkowników, jak i czytelników Biblioteki dysponuje czterema salami, w których można organizować szkolenia, spotkania, warsztaty i lekcje biblioteczne. Każda sala wyposażona jest w nowoczesny projektor i dostęp do sieci. Do dyspozycji posiadamy również osobną salę szkoleniową i mini kino.

Multicentrum prowadzi szereg działań animacyjnych, aktywizujących lokalną społeczność, a wszystko to w obrębie szeroko pojętnych nowych technologii, nauki, popkultury i rozrywki. Pracownicy prowadzą lekcje, pogadanki, szkolenia, warsztaty, a także służą pomocą z zakresu obsługi sprzętu i tworzenia treści audio i wideo (warsztaty DŹWIĘKoteka i BiblioTV).

W Multicentrum znajduje się interaktywna podłoga zwana inaczej multimedialnym dywanem, na której dzieci poprzez zabawę uczą się liter, liczb, a także ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową. Posiadamy szereg programów do nauki, w tym pakiet rewalidacyjny dla dzieci ze specjalnymi potrzebami. Ponadto na wyposażeniu posiadamy 10 robotów typu Photon oraz 5 robotów typu Dash, które sukcesywnie są wykorzystywane do zajęć z najmłodszymi i całymi rodzinami, gdyż część oferty skierowana jest w stronę działań międzypokoleniowych.

Pracownicy organizują zajęcia z podstaw programowania, grafiki komputerowej, audio-wideo, projektowania i druku 3D, zajęcia z wykorzystaniem rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości, zajęcia rytmiczne z wykorzystaniem BumBum Rurek czy warsztaty naukowe z profesorem Kleksem.

Zainteresowani znajdą w naszej ofercie również klocki Lego Mindstorms, z których wykorzystaniem będą organizowane zajęcia. Istotnym zagadnieniem poruszanym podczas spotkań związanych z nowymi technologiami jest cyberbezpieczeństwo i cyberhigiena, na które kładzie się duży nacisk zwłaszcza wśród osób starszych.

Dla lubiących zajęcia manualne potocznie zwane DIY również przewidzieliśmy moc atrakcji m.in.: warsztaty tworzenia świec żelowych oraz lodowych, tworzenia wzorów z koralików, kleju na gorąco czy rysunku 3D.

Chcemy również rozwinąć bardziej działania związane z e-sportem. Na chwilę obecną posiadamy dwie konsole PS4 PRO i organizujemy turnieje, gdzie najpopularniejszymi tytułami cieszą się FIFA oraz Dragon Ball FighterZ. Kolejne tytuły, w które będziemy organizować turnieje to Mortal Kombat i Rocket League. Ponadto mamy do zaoferowania naszym użytkownikom dziesięć wydajnych laptopów, które chcielibyśmy wykorzystać do gier sieciowych i zawiązać klub e-sportowy. Proponowanymi tytułami na początek byłyby: World of Tanks oraz M&M Heroes III i organizowanie Lan Party.

Przy Multicentrum działa Klub Gier Planszowych, którego członkowie, ale również osoby z zewnątrz spotykają się w każdy czwartek w ramach „Czwartki bez prądu” i do godziny 20:00 grają w planszówki, a do dyspozycji mają kilkadziesiąt tytułów. Organizowane są również turnieje gier planszowych, a bieżąca oferta zawsze jest dostępna, na stronie internetowej www.biblioteka-piaseczno.pl. W czwartki również spotykają się miłośnicy gry Magic the Gathering, którzy grają format EDH, ale także Pioneer i Pauper (organizowane są również cykliczne turnieje poświęcone MTG).

Ciekawą inicjatywą oddolną było stworzenie Klubu Mangi i Anime, gdzie entuzjaści kultury japońskiej spotykają się we własnym gronie, wymieniają materiałami i dyskutują. Warto wspomnieć, że Oddział dla dzieci i młodzieży prowadzi intensywne zakupy tytułów najpopularniejszych mang. Jednym z działań na najbliższy czas jest uruchomienie Piaseczyńskiego Uniwersytetu Dziecięcego, którego najmłodsi słuchacze będą mogli spotykać ciekawych ludzi i poszerzać swoje horyzonty.