Puchate i kolczate, czyli lekcja biblioteczna o przyjaźni

Data publikacji: 14/06/2022

We wtorkowe przedpołudnie Odział dla dzieci i młodzieży odwiedziły dzieci z przedszkola “Przyjaciele Kubusia”. Spotkanie zaczęliśmy od rozmowy o książkach, o bibliotece, o tym co jeszcze oprócz książki możemy w niej znaleźć.

Potem dzieci poznały teatrzyk kamishibai, jak wygląda, skąd się wywodzi oraz z jakich elementów się składa.

W końcu przyszedł czas na “spektakl”. Dzieci wysłuchały bajki o “Puchatym i kolczatym”, tekst i ilustracje Barbara i Tomasz Piątkowscy. Bajka opowiada o pewnym mieście w którym wszyscy są szczęśliwi ponieważ dzielą się ciepłym i puchatym. Niestety zła wróżka pragnąca sprzedawać lekarstwa własnej produkcji, nie mogła tego robić ponieważ wszyscy za sprawa puchatego byli szczęśliwi i zdrowi. Uknuła zatem niecny plany, aby wszystkich mieszkańców ze sobą skłócić. Tak też się stało. Wszyscy z czasem zapomnieli o ciepłym i puchatym i zaczęli sobie dawać kolczate. W rezultacie, wszyscy zaczęli być dla siebie nieprzyjaźni i niemili. Sprzedaż lekarstw zaczęła iść wróżce coraz lepiej, bo wraz z kolczatym nadeszły również choroby. Czy mieszkańcom udało się odnaleźć puchate i powrócić do ciepła i harmonii, które było kiedyś? Na to pytanie z pewnością poznały odpowiedź nasze przedszkolaki.

Po przeczytaniu bajki dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie, czym jest puchate, a czym kolczate? Następnie każde z dzieci dostało pomponiki, które symbolizowały puchate. Czym właściwie jest puchate? Oczywiście przyjaźnią, miłością, dobrocią dla drugiego człowieka, całego otoczenia.

Na zakończenie dzieci w dowód wzajemnej sympatii wykonały Drzewko Przyjaźni z odrysowanych własnych rączek i bibuły. Na rączkach rysowały, osoby, postaci z bajek które najbardziej lubią lub też rzeczy albo miejsca, za którymi przepadają.

Powstało przepiękne drzewko, które przedszkolaki zabrały ze sobą na pamiątkę do przedszkola.