ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Recenzje książek o rozwoju osobistym

Data publikacji: 13/05/2020

W ostatnim czasie zyskaliśmy trochę więcej miejsca w swoim grafiku…czemu by nie zapełnić go rozwojem osobistym? Czasami potrzeba nam więcej charyzmy, pewności siebie, lub wręcz odwrotnie – spokoju ducha. Jak zatem skutecznie dać odpocząć swoim skołatanym nerwom? Jak rozmawiać z samym sobą? Co zrobić, by dzień stał się lepszy?

Pani Virginia Satir, wybitna psychoterapeutka trafnie zauważyła, że: „życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie, jakie jest. Sposób w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę.” Czas więc popracować nad tymi sposobami, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się z nowościami w dziedzinie rozwoju osobistego. Oto nasze propozycje:

 

  1. Glenn Schiraldi „Siła rezyliencji”

Masz czasem tak, że ciężko Ci jest uporać się z codziennością? A może zastanawiasz się czym jest życiowa siła, dzięki której inni ludzie bez trudu podnoszą się po każdej burzy? Jeżeli tak, to mamy propozycję książkową w sam raz dla ciebie. „Siła rezyliencji” to pozycja obowiązkowa, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat siły ciała, umysłu i charakteru. Świadome rozwijanie rezyliencji nie usunie przeszkód i przeciwności, ale nauczy, jak na nie reagować, stanowi podstawę dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Książka opisuje metody pielęgnacji wewnętrznej siły, ale też dostarcza mnóstwo wiedzy naukowej z dziedziny neurobiologii i psychologii pozytywnej.  Same plusy.

 

  1. Christel Petitcollin „Jak mniej myśleć. Dla analizujących mniej bez końca i wysoko wrażliwych”

To książka dla osób nadmiernie analizujących otaczającą nas rzeczywistość, wysoko wrażliwych i wszystkich tych, którzy nie potrafią znaleźć swojego miejsca na ziemi. Dowiesz się, czym jest nadwydajność mentalna, poznasz złożoność swojego mózgu, a także w jaki sposób wykorzystać jego zdumiewającą szybkość.

 

  1. Hector Garcia i Frances Miralles „Trening ikigai. Japońska sztuka codziennej radości”

Czym jest ikigai? Jak odnaleźć swoją drogę i pasję? Jeśli nurtują Cię te pytania i ciągle stoisz na rozdrożu, koniecznie zarezerwuj sobie czas na przeczytanie tej książki. Jeśli jednak już jesteś tym szczęśliwcem, któremu udało się to osiągnąć, nie rezygnuj z lektury, bo możesz dowiedzieć się z niej, jak pielęgnować ikigai oraz jak je wzmacniać. Autor prezentuje trzydzieści pięć zasad podążania własną drogą. Książka bogata jest w przykłady i ćwiczenia. Hector Garcia i Frances Miralles porzucają język naukowy i wyjaśnienia natury neuropsychologicznej na rzecz prostych porównań i praktycznych ćwiczeń. Pozostaje sama przyjemność z czytania.

 

  1. Christel Petitcollin „Jak lepiej myśleć”

Christel Petitcollin kontynuuje temat nadwrażliwości i nadwydajności mentalnej, z którym mogliśmy zapoznać się w „Jak mniej myśleć”. Autorka nie tylko wyjaśnia jak pozytywnie wykorzystać nadwrażliwość, ale też podpowiada, jak osiągnąć mentalne wyciszenie i relaks. Pomaga odnaleźć „złoty środek” w relacjach międzyludzkich, zarówno na płaszczyźnie zawodowej jak i tej prywatnej. Autorka nie tylko kładzie nacisk na wewnętrzną pracę nad porozumieniem z samym sobą, ale też podaje przydatne wskazówki na temat organizacji własnej przestrzeni, sprzyjającej poczuciu bezpieczeństwa.

 

  1. Anders Hansen „Wyloguj swój mózg”

Książka dla każdego. Żyjemy w dobie stale rozwijających się technologii. Nie można kwestionować dobrodziejstw płynących z tego faktu, ale co z uzależnieniem od Internetu? Jak poradzić sobie z frustracją w sieci? Jak działają media społecznościowe? Czy rzeczywiście mogą być one źródłem stresu i lęku? Szwedzki psychiatra dr. Hansen Anders zna już odpowiedź na te pytania, dzięki wieloletnim badaniom nad konfrontacją ludzkiej psychiki z nowymi technologiami. Nasz mózg przetwarza istne nawałnice informacji, a w kontakcie z mediami społecznościowymi uruchamia neurony lustrzane, które sprawiają, że porównujemy się z innymi. Czy nie warto zatem wyłączyć swój smartfon i zabrać się za lekturę?

 

  1. Eline Snel „Uważność i spokój żabki”

Tym razem propozycja dla najmłodszych, czyli prosta sztuka medytacji dla dzieci. Książka zawiera zestaw ćwiczeń poprawiających koncentrację, uwagę i pamięć, a nawet poziom wzajemnej życzliwości!  Nawet kilkuminutowa medytacja, wykonywana regularnie, przynosi niezwykłe efekty. Zachęcamy do lektury i ćwiczeń!

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl