Relacja ze spotkania z profesorem Andrzejem Waśką

Data publikacji: 21/04/2023

19 kwietnia 2023 roku odbyło się spotkanie wokół książki profesora Andrzeja Waśko pt. „Pan Tadeusz. Media pamięci”, która wchodzi w skład serii „Literatura i Pamięć”.

Na wydarzenie przybyło wielu młodych ludzi, nie tylko przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Wśród nich byli i młodsi miłośnicy epoki Romantyzmu.

Na spotkaniu można było zauważyć wysokie poruszenie wśród nauczycieli języka polskiego, gdyż wielu z nich podzieliło się spostrzeżeniami, iż publikacja profesora bardzo przybliżyła im tematykę “Pana Tadeusza”, a w szczególności zwróciła uwagę na kobiece postacie, ze szczególnym przybliżeniem i oswojeniem postaci Zosi. Stała się ona, dzięki analizie profesora Waśko, bardziej zrozumiała. “Już nie tylko Telimena” – tak określiła to jedna z Pań nauczycielek wypowiadająca się w trakcie czasu poświęconego pytaniom do autora.

Wiele pytań zrodziło się również wśród obecnej młodzieży. Naturalnie ich zainteresowanie wynikało z potrzeby uzupełnienia programu nauczania. Wśród pytań były takie, które były prośbą o wskazanie najbardziej kluczowych fragmentów w “Panu Tadeuszu”, które są brane pod uwagę podczas egzaminu maturalnego, czy też te czysto praktyczne – jak długo zajęło profesorowi napisanie książki, czy jaki czas w swoim życiu poświęcił studiowaniu twórczości Adama Mickiewicza.

Andrzej Waśko to wybitny znawca epoki Romantyzmu i jej badacz, toteż w swojej publikacji zajął się jednym z kluczowych dla tej epoki utworów. Przeanalizował ją również pod kontem ekranizacji, porównując nie tylko do ekranizacji “Pana Tadeusza” wyreżyserowanej przez Andrzeja Wajdę, ale także do “Dumy i Uprzedenia” czy “Rozważnej i romantycznej”, będących klasykami literatury zagranicznej.