• Usługa języka migowego

Spotkanie autorskie o książce “Historia piaseczyńskich bibliotek”

Data publikacji: 05/01/2023

Serdecznie zapraszamy na spotkanie o książce “Historia piaseczyńskich bibliotek” autorstwa Urszuli Bąkowskiej, które odbędzie się 20 stycznia 2023 roku o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej w Czytelni Oddziału dla Dorosłych na II piętrze. Gościem specjalnym będzie autorka książek historycznych Agnieszka Cubała. Uczestnicy spotkania otrzymają książkę w prezencie. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Premiera książki miała miejsce 15 grudnia podczas spotkania jubileuszowego z okazji 75-lecia piaseczyńskiej biblioteki. Książka jest swoistym podsumowaniem etapów rozwoju instytucji na terenie Piaseczna i okolic. Powstała z myślą o wszystkich pracownikach biblioteki, którzy walczyli o przetrwanie naszej instytucji oraz o rozwój i poprawę warunków w placówkach.

O książce

„Historia piaseczyńskich bibliotek” Urszuli Bąkowskiej to pierwsza monografia na temat książnic na terenie gminy Piaseczno. Autorka dotarła do materiałów, które rzucają nowe światło na powstanie sieci bibliotek w mieście i okolicach. Widzimy zmiany, jakie zaszły na przestrzeni lat. Dzięki książce obserwujemy walkę, jaką podejmowali na co dzień bibliotekarze i dyrekcja – o nowe lokale, czytelników, książki, poprawę warunków pracy. Możemy wrócić pamięcią do wydarzeń, które były organizowane w bibliotece głównej i filiach. Najcenniejszym elementem pozycji są jednak nie dokumenty, lecz rozmowy z ludźmi. Wywiady i wspomnienia wzbogacają to wydawnictwo o emocje, ciekawostki, osobistą perspektywę dawnych i obecnych pracowników. Tekst wzbogacają zdjęcia i skany, a wśród nich takie, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności (m.in. fragmenty kronik biblioteki).

Autorka wykonała ogromną pracę podczas gromadzenia materiału. Lektura ta posłuży na pewno kolejnym pokoleniom użytkowników biblioteki, jest też cennym źródłem wiedzy o zmianach w Piasecznie i okolicach, a przede wszystkim w myśleniu o dostępnie do kultury i literatury w perspektywie lokalnej.

O autorce

Urszula Bąkowska od 2019 roku pracuje w Bibliotece Publicznej w Piasecznie jako specjalistka ds. promocji oraz koordynatorka dostępności. Skończyła studia z zakresu socjologii i marketingu, jednak to praca w kulturze jest jej pasją.