Data publikacji: 22/07/2021

Serdecznie zapraszamy na niezwykłe spotkanie z autorką książek historycznych, Agnieszką Cubałą, z okazji premiery najnowszej książki “Warszawskie dzieci 44”. Spotkanie odbędzie się 20 sierpnia 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55. Rozmowę przeprowadzi znany dziennikarz Michał Olszański. Wstęp wolny.

O książce

Książka “Warszawskie dzieci ’44” to publikacja, która pozwala spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na udział najmłodszych mieszkańców stolicy w Powstaniu Warszawskim. Nie jest to jednak opowieść o bohaterskich walkach małych żołnierzy ani dyskusja o tym, czy wolno było im dać broń do ręki albo wysłać z butelką zapalającą na barykady.

To opowieść o tym, jak dzieci musiały nauczyć się funkcjonować w zupełnie nowej dla nich rzeczywistości, by przetrwać. Jak szybko trzeba było dorosnąć, by „zabawa w wojnę” i „wielka przygoda” nie zakończyły się śmiercią lub trwałą utratą zdrowia. Jak radziły sobie z przerażeniem, bólem, cierpieniem oraz koszmarnymi doświadczeniami, których były uczestnikami bądź świadkami. A także jak z traumą wyniesioną z walczącego miasta zmagały się do końca życia, przekazując ją niejednokrotnie swoim dzieciom, wnukom, a nawet prawnukom.

O tym wszystkim dowiemy się dzięki relacjom m.in.: Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, Jarosława Abramowa-Newerlego, Jacka Fedorowicza, Jana Kobuszewskiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Krzysztofa Zanussiego czy syna komendanta Armii Krajowej – Adama Komorowskiego.

O autorce

Agnieszka Cubała — pasjonatka historii najnowszej, autorka książek:

• „Ku wolności… Międzynarodowe, polityczne i psychologiczno-socjologiczne aspekty Powstania Warszawskiego”
  • „Sten pod pachą, bimber w szklance, dziewczyna i… Warszawa. Życie codzienne powstańczej Warszawy”
  • „Skazani na zagładę? 15 sierpnia 1944 Sen o wolności a dramatyczne realia”
  • „Igrzyska życia i śmierci. Sportowcy w Powstaniu Warszawskim”
  • „Miłość’44”
  • „Piaseczno’44. Miasto i ludzie”
  • „Kobiety’44”
  • „Warszawskie dzieci’44” (premiera 27.07.2021)

Pracowała w Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałej tej placówki. Opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”, konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie’44”; uczestniczyła w konferencjach naukowych organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Towarzystwo Miłośników Historii oraz Wyższą Szkołę Edukacji w Sporcie.  Za popularyzację tematu otrzymała podczas Targów Książki Historycznej prestiżową nagrodę Klio (nazywaną Noblem dla historyków), a także odznakę „Zasłużony dla Warszawy”.