We wtorkowe przedpołudnie 12 listopada 2024 roku gościem filii w Józefosławiu była Renata Piątkowska. Jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży.
W spotkaniu udział wzięły dwie klasy pierwsze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka.
Renata Piatkowska ma w swoim dorobku wiele publikacji oraz nagród. Jak sama mówi napisała już 50 książek i nie ma zamiaru na tylu poprzestać. Warto wspomnieć o pozycjach takich jak: „Która to Malala?”, „Hebanowe serce”, „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Twardy orzech do zgryzienia”, „To się nie mieści w głowie”. Jest laureatką wielu nagród, m. in.: II nagroda w konkursie literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”; I nagroda w konkursie Przecinek i Kropka organizowanym przez EMPiK (za książkę „Wszystkie moje mamy”), wyróżnienie w konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Wieloryb”. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho – Radziwiłłowicz – Dama Orderu Uśmiechu. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że najważniejsze w pisaniu książek dla Pani Renaty jest to, żeby czytelnik w trakcie lektury się nie nudził, żeby wywołać w nim uśmiech, a nawet go rozśmieszyć. I przy okazji przekazać mu coś ważnego.
Opowiadała również o książkach takich jak „Mruk”, „Zbój”, „Twardy orzech do zgryzienia”, czy też o swojej najnowszej pozycji „Jak to się wszystko zaczęło”.
Pisarce towarzyszyła również pani Malwina Kożurno, która jest profesjonalnym lektorem. Podczas spotkania w finezyjny sposób użyczyła swojego głosu prezentując fragmenty książek Pani Renaty – „To się nie mieści w głowie” oraz „Twardy orzech do zgryzienia”, wywołując jednocześnie żywą reakcję i szerokie uśmiechy na twarzach dzieci.
Na zakończenie uczniowie mogli zadać Pani Renacie najbardziej nurtujące ich pytania.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.