Spotkanie autorskie ze Stanisławą Celińską – “Niejedno przeszłam”

Data publikacji: 06/10/2021

Stanisława Celińska, aktorka teatralna i filmowa, autorka tekstów piosenek spotkała się z naszymi czytelnikami 4 października 2021 roku. Okazją do spotkania była rozmowa o książce „Niejedno przeszłam”, którą poprowadziła Karolina Prewęcka, autorka. Rozmowa dotyczyła życia, kariery, pracy, rodziny, a przede wszystkim książki, w której Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju. Dla licznie zgromadzonej publiczności ten wieczór z pewnością był udany, był czas na osobiste dedykacje oraz zdjęcia.

Książka „Niejedno przeszłam” jest złożona z dwóch głównych warstw: pierwszej – pełnej faktów, oraz drugiej – refleksyjnej, z osobistym przesłaniem. Równolegle barwny portret Stanisławy Celińskiej tworzą jej przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr.

Stanisława Celińska – aktorka teatralna i filmowa, współpracuje też z Teatrem Polskiego Radia, wokalistka, autorka tekstów piosenek. Warszawianka, absolwentka PWST w Warszawie. Stworzyła różnorodne postaci, dramatyczne i komediowe, pierwszo i drugoplanowe, epizodyczne, ale zawsze pełne emocji, przykuwające uwagę widzów i długo pamiętane. Na scenie teatralnej zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie (1968), w filmie u Andrzeja Wajdy w głośnym Krajobrazie po bitwie (1970). Była związana również z innymi warszawskimi teatrami: Ateneum, Dramatycznym, Studio, Rozmaitości oraz z Teatrem Nowym w Poznaniu. Do 2015 roku w zespole Nowego Teatru w Warszawie, gdzie zasłynęła z ról w spektaklach w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Wystąpiła m.in. w filmach: Nie ma róży bez ognia, Zaklęte rewiry, Panny z Wilka, Panna Nikt, Fuks, Pieniądze to nie wszystko, Katyń, 1920 Bitwa warszawska, oraz w serialach, m.in.:Noce i dnie, Alternatywy 4, Zmiennicy, Złotopolscy, Samo życie, Mamuśki, Barwy szczęścia. Od 2012 roku regularnie nagrywa płyty (Nowa Warszawa, Atramentowa…, Malinowa…, Jesienna…) i występuje na koncertach.

Laureatka wielu nagród. Długą listę rozpoczyna I Nagroda w kategorii Debiuty na festiwalu w Opolu w 1969 roku za piosenkę Ptakom podobni. W ostatnich latach wyróżniona m.in. Orłem — Polską Nagrodą Filmową (2011), Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida (2014), Wielką Nagrodą Festiwalu Dwa Teatry (2016), Fryderykiem (2019) i Nagrodą Publiczności na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2020).

Karolina Prewęcka — dziennikarka prasowa, autorka książek. Pochodzi z miejscowości Lubraniec na Kujawach. Ukończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W wydawnictwie Prószyński i S-ka ukazały się jej wywiady-rzeki z Bohdanem Łazuką — Przypuszczam, że wątpię, i ze specjalistą psychoterapii uzależnień dr. med. Bohdanem T. Woronowiczem — Dasz radę! Opublikowała również inne książki o ludziach kultury, biznesu i postaciach historycznych, m.in. o jasnowidzu Stefanie Ossowieckim i malarce Meli Muter.

Stanisława Celińska podpisuje swoją najnowszą książkę - "Niejedno przeszłam".

Karolina Prewęcka (ur. 1967) – dziennikarka prasowa, autorka książek. Ukończyła dziennikarstwo i etnografię w Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilkanaście lat pracowała w redakcji pisma branżowego Media i Marketing Polska.

Książki:

Współautorka książek, m.in.: Portrety Listy 500. Edycja 2009 i Jestem mamą – z Pawłem Świętoreckim Uśmiech primadonny. Elżbieta Ryl-Górska, (Wydawnictwo Demart), Warszawa 2016

Koordynowała konkurs Książka Przyjazna Dziecku zorganizowany przez redakcję pisma dla dzieci Świerszczyk, portal eDziecko.pl oraz Fundację Przyjazny Papier.

Stanisława Celińska siedzi na fotelu na scenie. Trzyma w ręku mikrofon. Patrzy w stronę publiczności. Stanisława Celińska z Karoliną Prewęcką siedzą na fotelach umieszczonych na scenie. Stanisława Celińska trzyma w ręku mikrofon i opowiada o swojej nowej książce. Prowadząca spotkanie patrzy się w stronę Celińskiej i również trzyma w rękach mikrofon. Stanisława Celińska z Karoliną Prewęcką siedzą na fotelach umieszczonych na scenie. Stanisława Celińska trzyma w ręku mikrofon i patrzy się w stronę publiczności. Prowadząca spotkanie również trzyma w rękach mikrofon i patrzy się w stronę publiczności W tle widać plakat promujący spotkanie autorskie. Na zdjęciu widać publiczność, która nagradza brawami Stanisławę Celińską podczas spotkania autorskiego.