ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Spotkanie z psem przewodnikiem

Data publikacji: 23/07/2021

W dniu 22.07.2021 mieliśmy przyjemność gościć w Multicentrum Pana Sebastiana oraz jego psa przewodnika. Prelekcja została zorganizowana dla najmłodszych. Ale było to tak ciekawe i pouczające spotkanie, że pojawili się na nim także rodzice lub opiekunowie oraz niektórzy pracownicy biblioteki.

Sebastian Grzywacz jest osobą ociemniałą od 13 lat, to znaczy, że kiedyś widział, ale z powodu wypadku losowego stracił wzrok i odróżnia jedynie dzień od nocy. Osobą niewidomą nazywamy człowieka, który nie widzi od urodzenia lub stracił wzrok przed 5 rokiem życia.

Sebastian Grzywacz prezentuje jak prowadzić osobę niewidomą

Na spotkaniu mogliśmy usłyszeć o tym jak to jest być osobą z poważnymi wadami wzroku, jak obcy ludzie na to reagują, gdzie są granice pomocy a gdzie zaczyna się naruszenie nietykalności osobistej i przemoc.

Pan Sebastian opowiadał o swojej pracy w wojsku, gdzie szkoli żołnierzy np. ze strzelania na wypadek słabej widoczności podczas misji, a także o fundacji, gdzie pracuje z dziećmi niewidomymi od urodzenia oraz takimi, które straciły wzrok. Uczy ich przede wszystkim jak poznawać świat za pomocą innych zmysłów, w szczególności dotyku. Dzieci zgromadzone na spotkaniu mogły zobaczyć małe tabliczki z wypukłymi zwierzętami oraz z zamkniętymi oczami i za pomocą dotyku mogły doświadczyć braku zmysłu wzroku.

Dzieci doświadczają jak to jest nie widzieć

Prowadzący pokazywał również dzieciom jak korzysta ze swojego smartfona – w jaki sposób dostosował go do swoich potrzeb oraz jakie ma on dodatkowe funkcje.

Sebastian pokazuje dzieciom jak korzysta ze swojego smartfona 

Na koniec przyszedł czas na prezentację atrakcji głównej – Waldka psa przewodnika. Dowiedzieliśmy się, dlaczego takiego psa obce osoby nie powinny dotykać i głaskać, dlaczego nie można go zaczepiać kiedy pracuje – pomaga poruszać się osobie niewidomej i słabowidzącej na zewnątrz. Przeokazji dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się przy obcych, bezpańskich psach, oraz że uśmiech i patrzenie psu w oczy może go sprowokować.

Prezentacja psa przewodnika

Każda niepełnosprawność jest jeszcze w Polsce tematem tabu, nie chcemy o niej rozmawiać. Dlatego ważnym elementem spotkania było uświadomienie dzieciom, że osoby z niepełnosprawnością to tacy sami ludzie jak my, nie są inni, ale mogą mieć nieco inne potrzeby. Nie można się nad nimi litować i żałować ich, ponieważ szczęście nie zależy od naszych wad, bo wszyscy je mamy, nie ma osób idealnych, szczęście zależy od nas samych i od tego co nas uszczęśliwia. Dlatego ważne jest, by nie porównywać się do innych i bez względu na wszystko być sobą.

Sebastian prezentuje laskę dla osób niewidomych

Pana Sebastiana możecie również spotkać podczas zwiedzania Niewidzialnej Wystawy w Warszawie.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl