Spotkanie ze sztuką: kicz, czy sztuka?

Data publikacji: 22/11/2021

W dniu 16 listopada 2021 r. o godzinie 18.00 w Bibliotece Głównej w Piasecznie odbyło się Spotkanie ze sztuką, tym razem pod hasłem „Kicz czy sztuka?”.  Mieliśmy ogromną przyjemność gościć Pana Pawła Górskiego, prowadzącego spotkanie, który wspólnie z uczestnikami starał się odpowiedzieć na niezwykle trudne tytułowe pytanie, w nawiązaniu do twórczości Friedensreicha Hundertwassera.

Friedensreich Hundertwasser, austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych rozpoczął studia na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1948 r. i porzucił je po trzech miesiącach.

Jego styl charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii oraz kątów. Cechą charakterystyczną jego stylu jest rezygnacja z linii prostej, którą uważał za niemoralną, stosowanie ostrych, wyrazistych barw i form nieregularnych, organicznych. W architekturze stosuje „cebulowe” kopuły i barokowe kolumnady. Wszystkie jego dzieła są przesycone silnym indywidualizmem artysty. Hundertwassera fascynowała forma spirali, którą po raz pierwszy zastosował w swoich pracach w roku 1953. Typowym elementem jego projektów są okna o różnych kształtach i rozmiarach. Do swoich budowli wprowadzał zieleń, m.in. w formie drzew rosnących na dachach i we wnękach ścian. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami, złotymi kulistymi wieżyczkami oraz mozaikami z płytek ceramicznych. Jego twórczość bywa uważana za twórczą kontynuację secesji wiedeńskiej. Jest w niej widoczny wpływ architektury Antoniego Gaudíego.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z twórczością Hundertwassera i spojrzeć na nią z innej perspektywy. Prowadzący spotkanie, Pan Paweł Górski, artysta malarz, rysownik, ilustrator, projektant wnętrz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o Hundertwasserze. Zaprezentował jego prace, odnosił sie do stylu artysty. Podzielił się także prywatną kolekcją zdjęć zrobionych podczas zwiedzania budowli zaprojektowanych przez Hundertwassera oraz Antoniego Gaudiego.

Spotkanie było bardzo inspirujące. Uczestnicy aktywnie w nim uczestniczyli. Prowadzący odpowiadał na wszystkie pytania i wyjaśniał wszelkie wątpliwości. Z uwagi na to, że postrzeganie sztuki jest sprawą niezwykle indywidualną tytułowe pytanie pozostało bez jednoznacznej odpowiedzi.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu BLISKO (2021 – 2022) “Łączy nas biblioteka — integracja poprzez literaturę, sztukę i historię regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.