Sto lat! Wisława Szymborska – wystawa

Data publikacji: 11/05/2023

Wystawa „Sto lat! Wisława Szymborska”

W roku 2023 przypada setna rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Senat Rzeczpospolitej uczcił tę rocznicę uchwaleniem Roku Wisławy Szymborskiej. Będzie on okazją do przywołania osoby i twórczości Noblistki na różne sposoby.  Fundacja Wisławy Szymborskiej zaplanowała między innymi wystawę zdjęć, dokumentów, wyklejanek. Zaprezentowana ona została najpierw w siedzibie Senatu z okazji otwarcia Roku Szymborskiej, jest obecnie udostępniana instytucjom takim jak biblioteki, między innymi Bibliotece Publicznej w Piasecznie. Fundacji imienia Poetki zależy by jej osoba nie zastygła w spiżową postać z podręczników szkolnych, ale by pozostała ciepłą, serdeczną osobą, jaką była dla przyjaciół.

„Sto lat! Szymborska” to 25 plansz pionowych prezentujących najważniejsze etapy życia poetki i odpowiadające im cytaty z twórczości oraz wyklejanki, rysunki dziecięce, fragmenty niepublikowanych utworów prozatorskich i rękopisów zabaw towarzyskich.

Autorką i redaktorką wystawy jest Joanna Gromek Illg – autorka biografii Wisławy Szymborskiej „Znaki szczególne”, z wykształcenia polonistka i filozof, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych, redaktorka i krytyk literacki. Za warstwę wizualną odpowiada Witold Siemaszkiewicz  – artysta grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie współpracujący m.in. z Wydawnictwem Znak, Wydawnictwem Literackim, Krakowskim Biurem Festiwalowym i Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Wystawę można oglądać w wybranych filiach w określonych poniżej przedziałach czasowych:

• 15 maja 2023 – 4 czerwca – Filia w Zalesiu Górnym
  • 5 czerwca – 14 lipca 2023 – Biblioteka Główna CEM – Hol główny