Stwórz mini teatrzyk Kamishiabi – warsztaty

Data publikacji: 14/07/2022

Kamishibai – teatr ilustracji, teatr obrazkowy, kami – papier, shiabi – teatr, czyli papierowy teatr. Jest to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartonowych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki, pełniącej rolę sceny/ekranu o nazwie butai.

We wtorkowe przedpołudnie rozpoczęliśmy wakacyjny cykl trzech spotkań – “Stwórz mini teatrzyk Kamishiabi”. Dzieci mogły przekonać się jak wygląda teatrzyk, obejrzały skrzyneczkę butai oraz zobaczyły przykładowe karty opowieści.

Pierwszego dnia warsztatów uczestnicy odrysowywali z przygotowanych szablonów elementy, które po złożeniu tworzyły mini teatrzyk. Bo sklejeniu całości dzieci rozpoczęły dekorację swoich teatrzyków. Miały do dyspozycji wiele papierowych scrapek (motylków, piórek, kwiatków, gałązek, wróżek i wiele, wiele innych), półperełek oraz różnokolorowej bibuły.

Następnego dnia przyszedł czas na pracę twórczą, czyli tworzenie własnej opowieści, ale żeby mogło to nastąpić uczestnicy przygotowali najpierw scenariusze swojego opowiadania. Dostali również odpowiednio dopasowane papierowe karty z marginesami. Wszystko po to, aby mogli właściwie rozmieścić ilustracje i tekst.

Ostatniego dnia dzieci szlifowały swoje opowiadania, kończąc ilustracje i dopisując tekst, na zakończenie przyszedł czas na prezentację. Powstały między innymi opowieści o niegrzecznym Janku, który rozrabiał w szkole, o lisku, który bardzo chciał spędzić urodziny ze swoim najlepszym przyjacielem, a także o przygodach jednorożca Rainbow.

Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom warsztatów za wytężoną pracę i ogromne zaangażowanie. Przygotowane teatrzyki wraz z opowieściami uczestnicy zabrali ze sobą do domu. Kto wie, może posiadanie własnego teatrzyku obudzi w nich pasję pisarską i zaczną tworzyć jeszcze więcej fascynujących opowieści.

Zapraszamy do śledzenia naszych social mediów. W przyszłym tygodniu kolejne warsztaty, tym razem będzie to “Wakacyjne szydełkowanie”, start już 19 lipca.