Szkolenie z organizacji wydarzeń dostępnych

Data publikacji: 24/10/2021

W dniu 15 października 2021 roku w Bibliotece Publicznej w Piasecznie odbyło się szkolenie „Organizacja wydarzeń dostępnych” przeprowadzone przez wykwalifikowanego trenera Fundacji Polska bez barier – pana Macieja Augustyniaka. W szkoleniu wzięli udział pracownicy Biblioteki Publicznej w Piasecznie oraz przedstawiciele partnerstw umacnianych w ramach projektu BLISKO – pracownicy Centrum Kultury w Piasecznie, członkowie Klubu Seniora, Dyskusyjnego Klubu Książki, a także pracownicy bibliotek w Komorowie, Lesznowoli i Nowej Iwicznej.

Celem szkolenia było uwrażliwienie uczestników na problemy osób niepełnosprawnych, a także wskazanie rozwiązań możliwych do zastosowania w celu zwiększenie dostępności szeroko rozumianej oferty bibliotecznej. Ważnym punktem szkolenia było omówienie zasad projektowania uniwersalnego. Zgodnie z „Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych” projektowanie uniwersalne polega na tworzeniu projektów produktów, otoczenia, programów, wydarzeń i usług w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich osób w możliwie największym stopniu, bez potrzeby ponownej adaptacji. Uczestnicy poznali praktyczne rozwiązania w zakresie projektowania przestrzeni użytkowej pod kątem osób niepełnosprawnych. Zostały także omówione zasady organizacji imprez i wydarzeń ogólnodostępnych.

Szkolenie miało charakter wykładowo-warsztatowy. W czasie jego trwania uczestnicy mogli doświadczyć „na własnej skórze” różnych niepełnosprawności i zobaczyć, z jakimi trudnościami zmagają się np. osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Trener pokazał także symulację ewakuacji osoby niepełnosprawnej z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

Zdjęcie przedstawia uczestników szkolenia oraz trenera, który pokazuje wózek ewakuacyjny

Szkolenie było zorganizowane w ramach projektu BLISKO (2021 – 2022) “Łączy nas biblioteka — integracja poprzez literaturę, sztukę i historię regionu” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.

Belka logotypowa