Sztuka naiwna, poezja i piła!

Data publikacji: 30/05/2022

W sobotę 28 maja 2022 roku odbył się niezwykły wernisaż malarki naiwnej Sybilli Golec, która swoją przygodę z malarstwem w nurcie Art Naif rozpoczęła dwadzieścia lat temu. Na sali widowiskowej Biblioteki Głównej rozbrzmiała piła — instrument nie często spotykany na koncertach. Elżbieta Domańczak zagrała kilka utworów z kanonu muzyki rozrywkowej, m.in. motywy muzyczne z filmów “Noce i dnie” czy “Ziemia obiecana”. Gości powitała zastępca dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie Sylwia Chojnacka-Tuzimek. O sztuce naiwnej opowiadała sama malarka Sybilla Golec oraz jej przyjaciel Michał Ogiński. Na koniec wystąpił poeta Bogdan Wachowicz, który przeczytał swoje wiersze zgromadzonym gościom. Po części oficjalnej goście oglądali wystawę oraz rozmawiali z malarką o sztuce.

Sybilla Golec to malarka naiwna, anglistka, wielbicielka literatury anglosaskiej. Jej ulubioną techniką jest akryl, którym maluje na deskach i płytach meblowych. Prace artystki charakteryzują się żywym kolorytem, jaki i fakturą farby. Sybilla Golec nie ukrywa również swojej fascynacji aniołami, które są głównym tematem jej obrazów. Od kilku lat artystka bierze udział w Art Naif Festiwal, jedynym w Polsce i największym w Europie międzynarodowym festiwalu sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata. W Piaseczne uczy seniorów języka angielskiego.

Sybilla Golec z autoportretem

Fot. Grzegorz Tylec