Tydzień bibliotek 2023 za nami!

Data publikacji: 16/05/2023

Tydzień Bibliotek już za nami. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się znaleźć miejsce dla różnorodnych działań związanych nie tylko z czytelnictwem, ale również aktywizacją lokalnej społeczności i promowaniem szeroko pojętej kultury. O programie Tygodnia Bibliotek i szczegółowym harmonogramie pisaliśmy w artykule pt. “Tydzień Bibliotek 2023”.

Tydzień Bibliotek 2023
Plakat informacyjny Tygodnia Bibliotek

Wśród aktywności jakie zaproponowaliśmy naszym czytelnikom były standardowo lekcje biblioteczne i tematyczne wystawy. Warto wspomnieć choćby wystawę “Znalezione w książkach”, jaką można było obejrzeć w oddziale dla dorosłych w Bibliotece Głównej. Jest to ekspozycja rzeczy i gadżetów jakie nasi czytelnicy pozostawiali w wypożyczanych przez siebie książkach. Są to głównie rzeczy używane w charakterze zakładek do książek, a niektóre z nich są bardzo zaskakujące i pomysłowe. Są to na przykład karty lojalnościowe do popularnych sklepów, boarding pass, wycinki z gazet, rachunki sklepowe, notatki osobiste, ulotki reklamowe, zdrapki, a nawet zdjęcia do dokumentów, papierki po cukierkach, suszone kwiaty, spinka do włosów, saszetka z cukrem do kawy, karta do gry czy piórka ptaków.

Nieodłączną częścią święta jakim jest Tydzień Bibliotek są różnego rodzaju warsztaty. W tym roku nasi bibliotekarze mieli ciekawe, oryginalne pomysły. Między innymi czytelnicy mieli okazję skorzystać z oferty “Poradni leczenia książek”, gdzie przynosili zniszczone egzemplarze swoich książek i podczas warsztatów mogli spróbować je naprawić. Dla wielbicieli kosmosu przygotowaliśmy warsztaty “Poznaj Układ Słoneczny w technologii rozszerzonej rzeczywistości (AR)”, gdzie młodzież mogła poznać Układ Słoneczny przy pomocy specjalnych kart w technologii rozszerzonej rzeczywistości. Oprócz wymienionych aktywności wśród warsztatów znalazły się: Warsztaty z długopisów 3D; “Misja Kopernik” – warsztaty z okazji Roku Kopernika; Zajęcia z programowania w Scratch Jr; Warsztaty “Świat pod lupą”; warsztaty ekologiczne z tworzenia papieru czerpanego; warsztat tworzenia zawieszek do pokoju nastolatka metodą scrapbookingu; warsztaty tworzenia tzw. łapaczy snów” z makramy; warsztaty tworzenia kolorowych zakładek do książek czy warsztaty tworzenia własnych książeczek; warsztaty lego z elementami matematyki; warsztaty z tworzenia ozdób zero waste; dla dzieci – książkowa sensoryka dla smyka.

Jak podczas wielu świąt o tematyce książkowej nie mogło zabraknąć spotkań autorskich. W ciągu jednego tygodnia zorganizowaliśmy dwa spotkania z Renatą Piątkowską, spotkanie z Tomaszem Samojilikiem i Katarzyną Chmiel.

Filia w Złotokłosie zorganizowała Dzień Niezapominajki. Każde dziecko, które 15 maja przyszło ubrane na niebiesko otrzymało prezent- niespodziankę. Dodatkowo dzieci powyżej 8 roku życia mogły sięgnąć po długopis 3D by ozdobić niezapominajką zakładkę do książki lub notesik, który też wykonali w bibliotece.

W ramach Tygodnia Bibliotek odbyło się też specjalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki z dreszczykiem w filii Zalesiu Górnym, które poświęcone było powieści “Jedyna szansa” Harlana Cobena.

Na przywitanie całego Tygodnia Bibliotek Multicentrum zorganizowało ćwiczenia wzmacniające ciało i mięśnie. Zajęcia prowadziła fizjoterapeutka – Gabriela Helak, przekazując naszym uczestnikom wartościowe informacje o zdrowiu, przydatne wskazówki do wykorzystywania na co dzień. Prowadząca zaraziła uczestników pozytywną energią na nadchodzący tydzień.

ćwiczenia w Multicentrum na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek

Podczas Tygodnia Bibliotek oddział dla dzieci i młodzieży odwiedził nasz specjalny gość – skunks Zygmunt. Warsztaty poprowadziła Pani Anna Budzińska z Uprzejmego Łosia. Dzieci zobaczyły jak wygląda skunks oraz poznały zasady jego higieny. Zaznajomiły się z obszarami jego występowania. Dowiedziały się jaką ma dietę i jakie lubi przysmaki. Poznały interesujące fakty i ciekawostki dotyczące specyficznego “zapachu” skunksa. Wspólnie szukały odpowiedzi na pytanie: Czy dobrym pomysłem jest posiadanie egzotycznego zwierzęcia w domu? Na zakończenie spotkania każdy miał okazję podejść i pogłaskać Zygmunta, który od razu zdobył sympatie wszystkich dzieci.

Oprócz ciekawej wystawy “Znalezione w książkach”, o której wspominaliśmy powyżej, oddział dla dorosłych urządził turniej “Co czytacie najczęściej”, regał “Książka w ciemno” oraz zagadkę “Poznaj tytuł po okładce”. Wszystkie te aktywności można było podjąć przez cały tydzień trwania akcji.

Zwieńczeniem całego Tygodnia Bibliotek była uczta muzyczna Marty Jędrzejczyk, czyli koncert “DAMSKA TOREBKA”. Kolejność utworów nie była zaplanowana. Decydowali o niej widzowie, którzy losowali tytuły z damskiej torebki. Podczas koncertu usłyszeć można było piosenki o życiu i miłości, na głosy i solo, po polsku i po angielsku, a wszystko to zamknięte w czułych objęciach aranżacji instrumentalnej zespołu muzycznego: Sylwia Biernat – skrzypce, bas, fortepian, głos; Stanisław Szczyciński – fortepian, głos; Paweł Piotrowicz – bas, szuflabas, gitara, ukulele.

Publiczność na koncercie dopisała, cała sala widowiskowa była zapełniona. Wielu gości koncertu było zadowolonych z tak pięknego, kojącego zmysły końca tygodnia bibliotek.

Tydzień Bibliotek 2023