Uczucia Gucia – Jestem dziś szczęśliwy

Data publikacji: 17/11/2022

We wtorkowe przedpołudnie Oddział dla dzieci i młodzieży włączył się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii, która ma swoje święto 14 listopada. Z tej okazji odbyło się u nas spotkanie z klasą pierwszą Szkoły Podstawowej nr 4 w Piasecznie.

Tematem przewodnim zajęć były emocje i uczucia. Na wstępie dowiedziały się czym jest radość i smutek, po czym miały za zadanie uzupełnić zdanie: Jestem szczęśliwy/a kiedy… oraz Jestem smutny/a kiedy… Następnie przedstawiały za pomocą mimiki i gestów stan radości oraz smutku.

Kiedy uczniowie poznali bliżej te dwie emocje, wysłuchali opowiadania Aurelie Chien Chow Chine pt. “Gucio się cieszy”. To jedna z części serii “Uczucia Gucia” opowiadająca o sympatycznym jednorożcu Guciu, który posiada magiczną grzywę zmieniającą kolor w zależności od nastroju np. granatowa – smutek, czerwona – złość itp. W naszej opowieści Gucio miał żółtą grzywę, oznaczającą szczęście. Gucio był szczęśliwy ponieważ miał wolny dzień i miał czas na odpoczynek i zabawę. Niestety jego rodzina była w nieco gorszych nastrojach. Jednak dzięki pomocy i wsparciu małego jednorożca członkowie rodziny znów byli radośni i uśmiechnięci. Po lekturze dzieci dowiedziały się czym tak naprawdę są emocje i że każdy z nas ma prawo je przeżywać zarówno radość jak i smutek. Najważniejsze jest to co robimy z tymi emocjami. W jaki sposób pokazujemy nasze emocje innym.

Na zakończenie spotkania dzieci miały za zadanie pokolorować Gucia. Kiedy u jednorożca było wszystko w porządku miał barwę tęczową, taką miał też i nasz zwierzak.

Po wykonaniu pracy uczniowie dostali zakładki “Czytanie daje siłę!” przygotowane przez Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne z okazji Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii.