Ukraińskie książki dla mazowieckich bibliotek – zbiórka

Data publikacji: 22/03/2022

Federacja Mazowia prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup ukraińskich książek dla dzieci i dorosłych pod nazwą „Ukraińskie Książki dla Mazowieckich Bibliotek”. Zachęcamy do udziału w zbiórce — kliknij w link.

Informacja o zbiórce od inicjatora

Dzięki współpracy z ukraińskimi aktywistami ze Lwowa oraz Konsulatem Generalnym RP we Lwowie mamy możliwość zakupienia książek w języku ukraińskim i przekazania ich do Polski. Dzięki zaangażowaniu z lokalnych organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury mamy możliwość przekazania książek do bibliotek publicznych działających na Mazowszu. Chcemy, aby ukraińscy czytelnicy i czytelniczki, przede wszystkim dzieci-uchodźcy, którzy trafili w różne części województwa mazowieckiego, mieli dostęp do literatury w ojczystym języku. Lokalne biblioteki nie mają możliwości samodzielnego pozyskania takich pozycji – nie mają na to środków finansowych.

Zakup jednej książki dla dzieci to koszt około 15-25 złotych. Chcemy, aby do ponad 300 bibliotek na terenie województwa trafiło przynajmniej po kilka, kilkanaście egzemplarzy. Docelowo chcemy zebrać kwotę w wysokości 50 000 PLN – taka suma pozwoli na zakup 15-20 książek dla połowy bibliotek na terenie województwa. Jednak każda najdrobniejsza kwota pozwoli nam na zakup choć jednej książki, która trafi do Warki, Przasnysza, Dąbrówki czy Gostynina. Jeśli zbierzemy więcej środków będziemy też przekazywać książki do bibliotek w całej Polsce.

Niniejsza akcja:

• pozwoli lżej przejść uchodźczym dzieciom, często po traumatycznych przeżyciach, okres pierwotnej adaptacji w Polsce,
  • pozwoli uchodźczym dzieciom na kontakt z drukowanymi książkami,
  • poprzez kontakty z bibliotekami pomoże uchodźcom i uchodźczyniom osadzać się w polskim społeczeństwie,
  • wesprze ukraińskie księgarnie i wydawnictwa,
  • wesprze ukraińskich twórców,
  • pomoże promować ukraińską kulturę i literaturę w Polsce.

O Federacji Mazowia

Federacja działa od 2003 roku na terenie województwa mazowieckiego. Jesteśmy dobrowolnym porozumieniem ponad 75 różnorodnych NGO-sów. Wśród nas są małe organizacje z terenów wiejskich i duże działające w Warszawie, stowarzyszenia i fundacje, o zróżnicowanym profilu – od kultury przez ekologię po pomoc społeczną. Misją Federacji jest wspieranie rozwoju III sektora w naszym województwie. Wierzymy, że wpływa to na rozwój całego regionu i buduje dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Celem Federacji jest wspomaganie mazowieckich organizacji pozarządowych w rozwoju i skutecznym działaniu na rzecz lokalnych społeczności. Proponując organizacjom członkostwo w swoich szeregach, Mazowia oferuje także skuteczne narzędzie do lobbowania na rzecz III sektora oraz wyrazistą pozarządową reprezentację mówiącą jednym głosem w rozmowach z sektorem publicznym. We wszystkich działaniach Mazowia zwraca baczną uwagę na przestrzeganie etyki zawodowej i wartości III sektora formułowanych w Karcie Zasad Organizacji Pozarządowych oraz w Karcie Różnorodności.