Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza i Biblioteka Publiczna w Piasecznie zapraszają na warsztat z tradycyjnego hafciarstwa z nadwiślańskiego Urzecza.
Warsztat poprowadzą:
Grażyna Leśniak z Cieciszewa – depozytariuszka dziedzictwa haftu oraz
dr Robert Andrzej Dul – etnograf ze Stowarzyszenia Odrodzenie Urzecza.
Warsztat odbędzie się w sobotę, 15 października 2022, o godzinie 11:00 w Oddziale dla dorosłych Biblioteki Głównej.
Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić kartę zgłoszenia i dostarczyć ją do Oddziału dla Dorosłych Biblioteki Głównej lub przesłać mailowo na adres cemdorosli@biblioteka-piaseczno.pl. Zgłoszenie do wzięcia udziału w warsztatach jest równoznaczne z zaakceptowaniem treści Regulaminu Warsztatów. Liczba miejsc jest ograniczona.
Zadanie publiczne „Hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza. Warsztaty z mistrzyniami tradycji w 2022 roku” finansowane z budżetu Powiatu Piaseczyńskiego.
Haft z nadwiślańskiego Urzecza jest haftem ludowym, który funkcjonuje na terenie dwóch powiatów: piaseczyńskiego i otwockiego, oraz w gminie Wilanów. Jest symbolem Urzecza, regionu etnograficznego, którego dziedzictwo kulturowe jest na nowo odkrywane. Hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza jest unikalne w skali całego kraju – to jedyny w Polsce haft czarny, z wyraźną dominacją motywów kwiatowych i roślinnych, wykonany ściegiem łańcuszkowym. W 2020 roku, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tradycyjne hafciarstwo z nadwiślańskiego Urzecza zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jest to pierwszy wpis na tę prestiżową listę z Powiatu Piaseczyńskiego.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.