W dniach 26.04.2023 oraz 10.05.2023 odbyły się warsztaty familijne p.t. “Świat po lupą”. Warsztaty rozpoczęły się wierszem nawiązującym do tematu spotkania “Pan Hilary” autorstwa Juliana Tuwima. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom świata niewidocznego na pierwszy rzut oka, uczestnicy doglądali przez lupy różne przedmioty (liście, kwiaty, przedmioty codziennego użytku). Uczestnicy poznali również różne rodzaje lup, oraz wspólnie szukaliśmy przedmiotów, które same z siebie zakrzywiają obraz.
Głównym elementem zajęć było przedstawienie dzieciom różnic między soczewką skupiającą, a rozpraszającą oraz jakie korzyści płyną z ich zastosowania.
Ciekawym elementem warsztatów były aktywności z mikroskopem, na początku dzieci oglądały przygotowane wcześniej preparaty (np. łodyga lipy, odnóże muchy domowej, korzeń bobu). Następnie dzieci wraz z rodzicami przygotowali swoje własne próbki badawcze i sprawdzały jak one wyglądają w przybliżeniu za pomocą mikroskopu. Uczestnicy mieli również okazję pooglądać otaczający nas świat za pomocą teleskopu i lupy.
Mamy nadzieję, że warsztaty familijne “Świat pod lupą” były dla uczestników ciekawą alternatywą poznawania otaczającego nas świata.
Warsztaty są elementem międzykulturowego programu “Razem dla lepszej przyszłości”, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego założeniem jest integracja polskich i ukraińskich rodzin podczas wspólnego eksperymentowania.
Inicjatywa „SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności” finansowana jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki, na podstawie umowy Nr 1/CNK-SOWA/2021 z dnia 2 marca 2021 r. w sprawie uruchomienia przez Centrum Nauki Kopernik 32 lokalnych Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w latach 2021-2025.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.