Wernisaż wystawy o Powstaniu Styczniowym

Data publikacji: 11/05/2023

W poniedziałek, 8 maja 2023 r., odbył się wernisaż wystawy „W krwawym polu srebrne ptaszę”, upamiętniającej 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Wernisaż rozpoczął się od pokazu filmu historycznego. Nasi goście wspólnie obejrzeli film przygotowany przez Muzeum Historii Polski, w którym eksperci opowiedzieli o najważniejszych przyczynach, bitwach i skutkach Powstania Styczniowego. Film zawierał archiwalne zdjęcia, ryciny oraz obrazy przedstawiające najważniejsze bitwy rozegrane w czasie powstania, a także ubiór żołnierzy, umundurowanie oraz broń z tego okresu.

Następnie, pani Dorota Zając, lokalna przewodniczka miejska i nauczycielka historii, wygłosiła prelekcję o przebiegu Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej. Skupiła się w niej na najważniejszych wydarzeniach, osobach oraz miejscach związanych z Powstaniem Styczniowym w kontekście lokalnym. Na koniec przedstawiła miejsca pamięci, które obecnie mogą odwiedzać mieszkańcy Powiatu Piaseczyńskiego.

Wernisaż wystawy uhonorowała swoją obecnością Burmistrz Piaseczna, Pani Hanna Kułakowska-Michalak, która zachęcała do zapoznania się z prezentowaną ekspozycją. Dyrektor biblioteki, Sylwia Chojnacka – Tuzimek opowiedziała o realizowanym projekcie „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Przedstawiła najbliższe wydarzenia i zaprosiła do udziału w nich wszystkich uczestników spotkania.

Wernisaż wystawy zainicjował wystawy dotyczące Powstania Styczniowego w Bibliotece Głównej na ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie. Wystawa znajduje się na zewnątrz budynku. Równolegle wystawę można zwiedzać w Filii Biblioteki przy ul. Kościuszki w Piasecznie. Znajduje się ona wewnątrz  budynku biblioteki.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego na Ziemi Piaseczyńskiej” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864″.