Wspomnienia o dawnym Zalesiu Dolnym – “Mieszkańcy wspominają”

Data publikacji: 20/02/2023

W sobotę 18.02.2023 roku w Bibliotece Głównej odbyło się spotkanie autorskie w związku z premierą czwartej książki z cyklu „Mieszkańcy wspominają. Łapmy stare Piaseczno”. Spotkanie z autorką Małgorzatą Kawką-Piotrowską poprowadziła zastępczyni dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie Sylwia Chojnacka-Tuzimek. W rozmowie uczestniczyły również mieszkanki Zalesia Dolnego Joanna Kowalska-Nowak oraz radna Magdalena Woźniak.

Do rozmowy zaproszeni zostali także uczestnicy spotkania. Chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o dawnym Zalesiu oraz o ludziach, których już nie ma. Wspomnienia mieszkańców dotyczyły również miejsc, które przez lata zmieniły się nie do poznania. Duża frekwencja na spotkaniu była miłą niespodzianką, ale także informacją, że książki o lokalnej historii cieszą się dużym zainteresowaniem.

O autorce i zaproszonych gościach

Małgorzata Kawka-Piotrowska z dziennikarstwem jest związana od 1997 roku. Wcześniej pracowała w Gazecie Piaseczyńskiej, Gazecie Podwarszawskiej Nad Wisłą, Gazecie Południa i Kurierze Południowym. Jest autorką wszystkich 4 części cyklu “Mieszkańcy wspominają. Łapmy stare Piaseczno”.

Joanna Kowalska-Nowak jest związana jest z Zalesiem Dolnym od trzech pokoleń. Harcerka, działaczka społeczna – od wielu lat należy do Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego, była prezesem Fundacji Dom „Zośki”, zaangażowana w ochronę Górek Szymona i w akcję „Ratujemy Dom Zośki”. Autorka książki “Przeszłość nie umiera. Opowieść o Rodzinie Zawadzkich” i artykułów w gazetce TPZD pt. ”Zalesie Dolne nasze miejsce na ziemi”. W 2012 roku została odznaczona srebrną odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za opiekę nad zabytkami”.

Magdalena Woźniak jest mieszkanką Zalesia Dolnego, inicjatorką cyklu “Łapmy stare Piaseczno” oraz wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Piasecznie.

Pociąg do historii – Łapmy stare Piaseczno

“Pociąg do historii” to cykl filmów, który powstaje z myślą o odkrywaniu zapomnianych osób, miejsc czy zdarzeń.  Tym razem odwiedzamy Zalesie Dolne – film został opublikowany przed premierą książki.