Wyjazd studyjny do warszawskich bibliotek

Data publikacji: 14/12/2022

5 grudnia bibliotekarze z powiatu piaseczyńskiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym do bibliotek warszawskich. Do celu podróży dowiózł ich zabytkowy autobus Jelcz 043 “Ogórek”.

W pierwszej kolejności pracownicy bibliotek mieli okazję zwiedzić i poznać “od kuchni” pracę Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego. Biblioteka ta mieści się przy ul. Koszykowej 26/28. Zaczęła swoją działalność ponad 100 lat temu. Po gruntownej modernizacji łączy przeszłość z teraźniejszością. Zabytkowa część biblioteki została połączona szklanym dachem z nowymi częściami biblioteki, tworząc jedną przestrzeń dla użytkownika.

Po oszałamiającej wizycie w jednej z najstarszych bibliotek w Polsce, bibliotekarze z powiatu piaseczyńskiego udali się do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe, która w październiku 2022 r. otworzyła się w nowej siedzibie w budynku Terminalu Kultury Gocław. Została tam utworzona nowa wypożyczalnia dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, a także przeniesione zostały zbiory obcojęzyczne oraz administracja ze starej siedziby. Szczególne wrażenie zrobiła oranżeria, będąca integralną częścią przeznaczoną dla biblioteki oraz sposób oznaczeń literatury dziecięcej.

Podczas wyjazdu bibliotekarze mieli możliwość podpatrzenia różnego rodzaju rozwiązań, które w przyszłości będą mogli wykorzystać w swojej pracy zawodowej, a także wymienić się z pracownikami innych bibliotek wiedzą i doświadczeniem.