ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Wystawa zdjęć Dmytro Kozacky’ego

Data publikacji: 16/01/2023

“Dmytro Kozacki Azowstal. Miejsce mojego życia. Miejsce mojej śmierci” to wystawa zdjęć, będących dokumentami, dzięki którym można poznać wojenną codzienność żołnierzy pułku Azow i ukrywających się z nimi mieszkańców Mariupola w hucie Azowstal. Od 16 stycznia 2023 roku będzie można ją obejrzeć w czytelni Biblioteki Publicznej w Piasecznie, znajdującej się na II piętrze Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawłą II 55 w Piasecznie.

Dmytro Kozacky, ps. „Orest”, jest młodym żołnierzem i fotografem, który postanowił uwiecznić życie ukrywających się w hucie Azowstal mieszkańców niszczonego przez Rosję Mariupola. Tuż przed tym, jak pułk poddał się 20 maja 2022 roku Dymtro umieścił swoje fotografie na dysku internetowym i udostępnił link do ich pobrania poprzez swój profil na Twitterze. W treści swojego wpisu umieścił tylko: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. Póki będę w niewoli, zostawiam wam zdjęcia w najlepszej jakości. Zgłaszajcie je do wszystkich nagród dziennikarskich i konkursów fotograficznych. Jeśli coś wygram, po wyjściu na wolność będzie mi bardzo miło. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

Dzięki zdjęciom Kozacky’ego świat poznał twarze obrońców Mariupola i codzienność życia przez trzy miesiące w podziemiach olbrzymiego kombinatu, w którym pułk Azow związał znaczące siły wojskowe Rosji. To tam powstało legendarne już zdjęcie „Światło zwycięży”, które obiegło świat. Przedstawia żołnierza stojącego w strumieniu światła.

W przestrzeni łódzkiej biblioteki TUVIM wystawa pojawiła się w momencie, gdy nie było jeszcze wiadomo, co stało się z żołnierzami wziętymi do niewoli po kapitulacji Mariupolu i w jakich warunkach oni potem przebywali. Kurator wystawy, Pan Łukasz Kaczyński, był w stałym kontakcie z rodziną Dmytro Kozacky’ego i za pomocą przyjaciółki rodziny, Pani Olgi Lanovej, miał on możliwość wydrukowania zdjęć i wystawienia na widok publiczny. Były one częścią instalacji w Bibliotece TUVIM od sierpnia do września 2022 roku, potem były wystawiane również w innych miejscach w Polsce. Obecnie można oglądać ją w naszej bibliotece, do czego gorąco zachęcamy.

Formuła wystawy została stworzona w taki sposób, aby czytelnicy w poszukiwaniu tytułów książek, jakie ich interesują, napotykali zdjęcia Kozacky’ego między półkami, mimochodem. I choć na chwilę przystanęli nad nimi, pomyśleli o przeżyciach tych ludzi i ich codzienności oraz o tym, co działo się i nadal dzieje w Ukrainie.

We wrześniu 2022 roku dzięki wymianie jeńców Dmytro Kozacky wrócił do domu z niewoli rosyjskiej, podobnie jak 215 innych ukraińskich obrońców.

Wystawa udostępniona została nam przez Bibliotekę TUVIM w Łodzi (będącej częścią Biblioteki Miejskiej w Łodzi), dzięki uprzejmości jej kustosza – Łukasza Kaczyńskiego.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl