XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – relacja

Data publikacji: 21/06/2022

Niedawno biblioteki miały swoje święto, a to za sprawą XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Biblioteka Główna wraz z filiami z tej okazji przygotowała dla najmłodszych mnóstwo atrakcji.

Oddział dla dzieci i młodzież przeprowadził dwudniową akcję “Głośne czytanie w bibliotece”. Dziecko, które odwiedziło bibliotekę mogło samodzielnie wybrać swoją ulubioną książeczkę i poprosić dowolnego bibliotekarza o przeczytanie jej.

Bibliotekarka czyta dzieciom książeczkę o przygodach Marysi

Odbyły się również dwa spotkania z cyklu “Poczytajki”, których głównym tematem był zbliżający się Dzień Ojca. Przeczytaliśmy książeczkę “Franklin i dzień z tatą” z serii “Franklin i przyjaciele”. Po wysłuchaniu opowiadania uczestnicy warsztatów wykonali piękne papierowe bębenki, które dodatkowo ozdobione zostały nutkami i kolorowymi pomponikami.

Filia Piaseczno – Centrum natomiast przeprowadziła akcję “Segregacja na szóstkę”.

„Polscy autorzy dla klimatu” to hasło tegorocznego XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Z tej okazji filię Piaseczno-Centrum odwiedziły cztery grupy z Przedszkola nr 4 w Piasecznie. Do współpracy zaprosiliśmy Panią Hanię Michalską, emerytowaną bibliotekarkę, która wiele lat pracowała w filii przy Szkolnej.

Pani Hania przeczytała dzieciom opowiadanie Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia: co z tymi śmieciami?”. Następnie dzieci miały za zadanie znaleźć śmieci, które rozsypały się nam w bibliotece. Potem wspólnie je segregowaliśmy, zastanawialiśmy się, gdzie wyrzuca się baterie, żarówki czy nakrętki. Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jakie działania mogą podejmować, aby być ekologicznym i dbać o środowisko. Dzieci otrzymały karty Bingo z zadaniami, które mogą wykonać w domu z rodzicami i rodzeństwem. Na zakończenie oglądaliśmy wspólnie książki, a dzieci były głównie zachwycone tymi rozkładanymi.

W Filii w Bogatkach dzieci mogły odpowiadać na pytania Quizu z okazji Dnia Dziecka dostając za dobrą odpowiedź słodką niespodziankę.

Filia w Złotokłosie natomiast przygotowała warsztaty, na których uczestnicy wysłuchali fragmentu książki Janosha “Idziemy po skarb”. Czytanie zostało przerwane gdy w zasięgu rąk bohaterów – Tygryska i Misia znalazła się butelka z mapą wskazującą gdzie znajduje się skarb piratów. Zadaniem dzieci było wymyślenie zakończenia opowieści i zbudowanie go z klocków LEGO. Oczywiście we wszystkich zakończeniach, zaprojektowanych przez dzieci, bohaterom udało się zdobyć skarb.

Filia w Głoskowie odbyły się 4 spotkania z serii “Głośne czytanie” dla przedszkolaków: “Opowiadania z uśmiechem”, “Bajki dźwiękowe- Czerwony Kapturek, Księga dżungli”, “Bajki dźwiękowe- Księga dżungli”, “Zielony zakątek”.