Z książką przez świat – Izrael

Data publikacji: 01/04/2021

W kwietniu w ramach akcji „Z książką przez świat” proponujemy czytelnikom poznanie literatury Izraela.

Literatura ta to dzieła powstałe na terenie państwa Izrael, najczęściej w językach hebrajskim i arabskim. Chcemy jednak rozszerzyć tę kategorię o dzieła żydowskich autorów tworzących w innych krajach, często jeszcze przed powstaniem państwa Izrael. Proponujemy także książki dotyczące Izraela w kontekście historycznym, geograficznym oraz kulturowym.

Literatura izraelska przepełniona jest elementami niepokoju, które wynikają z burzliwej historii nie tylko państwa, lecz także regionu. Historia stała się inspiracją dla pisarzy, którzy mogą pochwalić się wierną publicznością – połowa obywateli Izraela czyta średnio jedną książkę miesięcznie. Z analiz UNESCO wynika także, że mieszkańcy Izraela są drugim na świecie społeczeństwem, które regularnie nabywa książki. W izraelskich księgarniach dość szybko pojawiają się tłumaczenia światowej literatury, dzięki czemu książkoholicy nie muszą czekać na wydanie ich ulubionych powieści.

Wśród izraelskich pisarzy najbardziej popularni są Amos Oz i Dawid Grossman. W 1996 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury zdobył Samuel Agon – izraelski prozaik.

Zachęcamy do wypożyczeń.

W filii w Zalesiu Górnym dostępne są też zakładki z ciekawostkami na temat Izraela.