Z książką przez świat – literatura latynoamerykańska

Data publikacji: 26/08/2021

We wrześniu proponujemy spotkanie z literaturą i kulturą Ameryki Południowej. Są to głównie pozycje autorów piszących w językach hiszpańskim i portugalskim. Literatura ta kojarzona jest przede wszystkim z realizmem magicznym, pełno w niej nawiązań do mitów, legend i lokalnych tradycji. Współcześni twórcy odchodzą jednak od tego nurtu, sięgają częściej “realizm miejski”. W Polsce największym zainteresowaniem cieszyła się w latach 60. i 70. za sprawą tłumaczki Zofii Chądzyńskiej.

Popularnymi przedstawicielami tej literatury są: Jorge Luis Borges, Julio Cortázar, Paulo Coelho, Isabel Allende, Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa.

We wrześniu zachęcamy do wypożyczania pozycji latynoamerykańskich twórców, a także proponujemy szereg innych wydarzeń, które przybliżą tę literaturę i kulturę.