Czerwiec w naszej bibliotece poświęcony będzie literaturze skandynawskiej. Czytelnikom kojarzy się ona głównie z kryminałami o specyficznym, powolnym, ciężkim klimacie. Od lat popularni są tacy pisarze jak Liza Marklund, Henning Mankell, Camilla Lackberg czy Asa Larsson.
Nie można jednak zapomnieć o tym, że skandynawska literatura jest także bogata w teksty dla dzieci. Tove Jansson, autorka Muminków, czy Astrid Lindgren to tylko dwa z wielu wartych zapamiętania nazwisk. Dla najmłodszych piszą także Ulf Stark czy Sven Nordqvist. Nie zapominajmy, że przedstawicielem skandynawskiej literatury dla dzieci jest również Hans Christian Andersen. Duński twórca baśni cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników.
Bardzo ciekawą postacią z literackiego świata jest także Maja Lunde. Autorka ma na koncie powieści dla dorosłych – „Historię pszczół”, „Błękit” i „Ostatni”, a także piękne pozycje dla dzieci – w Polsce wydane „Śnieżna siostra” i „Strażniczka Słońca”.
O tym, jak popularna jest skandynawska literatura, może świadczyć fakt, że nawet Remigiusz Mróz postanowił skorzystać z jej sławy i wydał pod pseudonimem Ove Løgmansbø trylogię osadzą na Wyspach Owczych.
W naszych bibliotekach znajdziecie szeroki wybór powieści i przewodników dotyczących Skandynawii. Zachęcamy do wypożyczeń.
W Głoskowie wyświetlana jest prezentacja z pięknymi zdjęciami Szwecji, Norwegii i Danii.
W Zalesiu Dolnym na najmłodszych czytelników czeka natomiast wystawka “Sprawozdanie z podróży do Bullerbyn”.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.