Z Kurpiowszczyzny przez Kazachstan nad morze

Data publikacji: 22/05/2023

W czwartek 18 maja 2023 roku w Zalesiu Górnym odbyło się spotkanie z Anną Mazurkiewicz. Mieszkanka Wólki Kozodawskiej spisała i wydała wspomnienia z zsyłki na Syberię. Książka stworzona została na prośby rodziny – bliscy pani Anny wielokrotnie słuchali jej opowieści i chcieli, by zostały one utrwalone.

Anna Mazurkiewicz jako mała dziewczynka została wraz z mamą, siostrą i bratem wywieziona, pracowała w ochronce dla dzieci, pomagała mamie w codziennych czynnościach. Podczas spotkania autorskiego 93-letnia pisarka wspominała o swoim dzieciństwie, wzruszająco opowiadała o powrocie do ojczyzny i przytaczała liczne anegdoty. Niektóre z historii były nowością nawet dla jej dzieci i wnuków, którzy pojawili się na wieczorze autorskim. Niejednokrotnie wzruszaliśmy się podczas spotkania, a na koniec autorka nagrodzona została gromkimi brawami. Każdy zainteresowany mógł zadać pytanie, zakupić książkę Anny Mazurkiewicz i otrzymać autograf.