Zasmakuj w Bibliotece – XVII Tydzień Bibliotek

Data publikacji: 13/05/2020

Jak co roku, w maju, świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Zgodnie z tegorocznym hasłem Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek “Zasmakuj w bibliotece” pragniemy rozsmakować Państwa w naszych działaniach bibliotecznych. XVII Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece rozpoczął się miłą niespodzianką od burmistrzów Miasta i Gminy Piaseczno.

W ramach Tygodnia Bibliotek zaplanowaliśmy inaugurację dwóch cykli filmowych. Pierwszy z nich to “Pogadanki pielęgniarki” z Magdaleną Osiennik popularyzujący wiedzę z różnych dziedzin nauki – o pierwszej pomocy, higienie, wirusach, bakteriach, z książką w tle.

Rozpoczynamy także cykl filmów pt.”Profesor Kleks”. Będziemy prezentować doświadczenia chemiczne, których tematem przewodnim będzie dwutlenek węgla i jego właściwości.

W tym tygodniu podsumujemy także wyzwanie #kochanowskichallenge oraz echa naszej inicjatywy w bibliotekach w całej Polsce.

15 maja odbędzie się premiera filmu “Fakty i mity o bibliotekarzach”, w którym w błyskotliwy sposób pokażemy, jak bardzo różni się codzienna praca bibliotekarzy od stereotypów, w jakich często jeszcze są postrzegani.

W obecnych warunkach nie możemy się spotkać na warsztatach i wydarzeniach, dlatego przygotowaliśmy dla Was escape room online.

W ramach tygodnia bibliotek przygotowaliśmy również test wiedzy o bibliotekach i książkach. Czym jest biblioteka oraz książka? Kim jest bibliofil? Gdzie wynaleziono papier? Co to jest reprint? Z okazji XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przygotowaliśmy test prawda/fałsz pt. ”ABC wiedzy o książce i bibliotece”.

Turniej gry Magic online to konkurs dedykowany nastolatkom. Część z nich brała już udział w stacjonarnych turniejach w Multicentrum. Pierwszy raz zagramy w Magica w wersji online.

Szykujemy również na deser polecenia książkowe dla dzieci pt. “Mali pożeracze książek” oraz niespodziankę dla naszych pracowników pt. “Herbatka dla bibliotekarzy”.