100 lat Papcia Chmiela!

Data publikacji: 13/06/2023

W środowe popołudnie, a dokładnie 7 czerwca 2023 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego w Bibliotece Głównej CEM odbyło się spotkanie na temat życia i twórczości pisarza.

Spotkanie poprowadził Grzegorz Tylec – lokalny dziennikarz i wieloletni miłośnik twórczości Papcia Chmiela.

Opowiedział o niezwykle barwnym życiu, Henryka Jerzego Chmielewskiego. Od dzieciństwa spędzonego na warszawskiej starówce, przez lata niemieckiej okupacji, aż po niezwykle owocną pracę nad „Tytusem, Romkiem i A’tomkiem”. Papcio był człowiekiem pełnym poczucia humoru, ale i wewnętrznych sprzeczności – z jednej strony był ekscentrykiem i apologetą wolności czy indywidualizmu, a z drugiej – osobą bardzo zdyscyplinowaną, z określonym planem działania. Przez 97 lat swojego życia zapracował sobie z pewnością na ważne miejsce w historii polskiej kultury, a Tytus… bawi wciąż coraz to nowe pokolenia czytelników.

Pan Grzegorz opowiedział również o tym jak dzięki XVI księdze „Tytusa, Romka i A’tomka” został dziennikarzem oraz o tym jak poznał osobiście Papcia Chmiela.

Zwieńczeniem spotkania był quiz wiedzy o Papciu i jego kultowym komiksie. Rywalizacja była zacięta do samego końca, a szczęśliwy zwycięzca mógł na zakończenie odebrać nagrodę-niespodziankę – banana ufundowanego przez samego Tytusa de Zoo, który przyjechał do Piaseczna przesyłką ekspresową prosto z Trapezfiku – Afryki Środkowej.

Po spotkaniu nie zabrakło również wielu kuluarowych rozmów.