6. Festiwal Pięknej Książki już 18 września!

Data publikacji: 16/08/2021

Jak co roku Biblioteka Publiczna w Piasecznie i Fundacja „ARKA” im. Józefa Wilkonia są organizatorami Festiwalu Pięknej Książki w Piasecznie. Tegoroczna, szósta edycja Festiwalu odbędzie się już 18 września 2021 roku w nowej przestrzeni, na terenach rewitalizowanych miasta – przed budynkiem naszej nowej Biblioteki Głównej (budynek Centrum Edukacyjno-Multimedialnego, ul. Jana Pawła II 55 w Piasecznie). Wstęp jest wolny.

Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Ksawery Gut, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Piasecznie Łukasz Krzysztof Załęski.

Wydarzenia

Do udziału w FPK zaprosiliśmy wyjątkowych: wydawców, autorów, ilustratorów i ludzi związanych z książką. Odbędą się: warsztaty, wystawy, a także spotkania z wydawcami i koncerty. Na kiermaszu zaprezentują się najważniejsi i najbardziej doceniani wydawcy książek ilustrowanych w Polsce, m.in. Dwie Siostry, Tu się czyta (Buka, Format, Tako, Albus, Druganoga), Nasza Księgarnia, Zakamarki, Hokus Pokus, Poławiacze Pereł, Claroscuro, Widnokrąg, ImpritMedia.

W czasie festiwalu odbędzie się wiele ciekawych spotkań z autorami i ilustratorami. Na scenie będziemy mieli okazję posłuchać rozmów z: Józefem Wilkoniem, Janem Kardenem, Lidią Iwanowską-Szymańską i Niką Jaworowską-Duchlińską. Swoją premierę będzie miała także książka wydawana przez Bibliotekę „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane”, w której znalazły się nagrodzone w konkursie literackim prace konkursowe przesłane przez mieszkańców powiatu piaseczyńskiego.
Na naszej Biblioscenie usłyszycie wspaniałych młodych wykonawców ze szkoły BeMusic. Z recitalem piosenek Marka Grechuty, Wojciecha Młynarskiego oraz innych znanych poetów wystąpi Robert Moskwa. Wieczorem natomiast na naszej scenie wystąpi PabloPavo z zespołem Ludziki.

Wystawy

We wrześniu będzie można zobaczyć, w ramach Festiwalu, aż 9 wystaw! Na terenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55 zaprezentujemy: ekspozycję ilustracji do książki „Pszczoły” Wydawnictwa Dwie Siostry (korytarz na pierwszym piętrze); wystawę ilustracji Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej do książki „Opowiadania (bibliotecznym) słowem pisane” (przed biblioteką) oraz wystawę dziecięcych ilustracji inspirowanych książką „Ada i jej cztery przygody”. W sali wystawowej natomiast będzie dostępna ekspozycja zdjęć znanych polskich przedstawicieli świata kultury pt. „SztukMistrzowie”. Spotkanie z autorem zdjęć Maciejem Kłosiem odbędzie się o 15.oo wśród jego portretów.

W ramach FPK będzie można obejrzeć wystawy towarzyszące w różnych lokalizacjach w Piasecznie. Wśród nich znajdą się m.in.: wystawa o Józefie Wilkoniu w filii biblioteki Piaseczno przy Kościuszki 49, wystawa „Psie życie” – Punkt biblioteczny w Kamionce; wystawa ilustracji „Pawie” J.Wilkonia – płot przy Skwerze Kisiela; wystawa ilustracji do książki „Ada i jej cztery przygody” – Kawiarnia „Fryderyk” przy Rynku, wystawa ilustracji książkowych J.Wilkonia – Zakątek Kultury przy muralu „Arka”.

Warsztaty

W czasie FPK nie zabraknie atrakcji dla dzieci! Tradycją festiwalu są już warsztaty twórcze z Michałem Malinowskim z Muzeum Bajek MuBaBaO. Dzieci będą mogły wziąć również udział w warsztatach bibliotecznych pt. „Piękna zakładka DIY”, a zespół Multicentrum zachęci do zabawy z technologią, czyli książka VR. Wiele osób skorzysta także z ciekawej propozycji Beatriz Blanco, czyli zajęć pt. „Hiszpański z origami”. Na dzieci będą czekały atrakcje takie jak: bańki, popcorn, wata cukrowa, a na dorosłych strefa relaksu na leżakach i bookcrossing!

Wydarzenia towarzyszące

We wtorek 14.09.2021, przed dniem festiwalu odbędą się warsztaty ilustracji dziecięcej z Piotrem Fąfrowiczem. Efekty spotkania artysty z dziećmi zostaną zaprezentowane na wystawie w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, ul. Jana Pawła II 55. Tego samego dnia o g. 18.00 odbędzie się także wernisaż wystawy pt. Ilustracja książkowa Piotra Fąfrowicza „Ada i jej cztery przygody” w Przystanku Kultura, w Kawiarni „Fryderyk” przy piaseczyńskim rynku.

Dostępność

Nadchodząca edycja Festiwalu wyróżnia się także dużym naciskiem na szeroko rozumianą dostępność. Bardzo zależy nam, aby nasi odbiorcy nie czuli się wykluczeni z udziału w tym wspaniałym wydarzeniu, dlatego część wydarzeń będzie tłumaczona na Polski Język Migowy, a przy scenie znajdzie się strefa z pętlą indukcyjną, aby ułatwić osobom posługującym się aparatami słuchowymi odbiór spotkań w specjalnie wydzielonej strefie. Patronatem medialnym festiwal objął Polski Związek Głuchych oraz Fundacja Polska bez barier.

Serdecznie zapraszamy!