Od myśli do działania! Biblioteka z centrum społecznym i kulturalnym już 2025 roku!
Mamy przyjemność poinformować, że w procedurze konkursowej Biblioteka Publiczna w Piasecznie otrzymała dofinansowanie w ramach NPRCz 2.0, Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
Zauważyliśmy, że istnieje znaczna potrzeba wpływu na ofertę biblioteczną, kulturalną i społeczną w Złotokłosie oraz jego okolicach.
Mieszkańcy chcieliby, aby w okolicy powstało miejsce dla wszystkich, sprzyjające relaksowi, rozwojowi i rozrywce. Wśród mieszkańców Złotokłosu i okolic znajdują się osoby, które zajmują się np. rękodziełem, tańcem, muzyką, plastyką, literaturą itp. Wyrażają oni chęć korzystania z przestrzeni w celu prowadzenia warsztatów, organizowania wystaw i różnych zajęć. Istnieje potrzeba stworzenia przestrzeni dla mieszkańców z inicjatywą i pasjami.
Mieszkańcy chętniej dzieliliby się swoimi pomysłami, gdyby powstało miejsce temu dedykowane. Miejsce dla pasji, wiedzy, odpoczynku (także aktywnego) i zabawy. Tamtejsza młodzież sygnalizuje także brak pomieszczenia do spotkań – jest to problematyczne szczególnie zimą.
Przedmiotem dofinansowania w jest budowa obiektu w Złotokłosie łączącego funkcję biblioteki z centrum społecznym i kulturalnym wraz z zagospodarowaniem pobliskiego terenu zielonego.
Powstała już koncepcja takiego obiektu, którą z dumą prezentujemy.
Trzonem budynku będzie stanowić biblioteka uzupełniona o przestrzenie do realizacji zajęć i działań społecznych. Będzie ona obiektem integrującym lokalną społeczność i zaspokajającym ich potrzeby kulturalne.
Co wyróżnia ten projekt, to zastosowanie mechanizmów dotyczących zrównoważonego rozwoju poprzez zaprojektowanie budynku w oparciu o elementy gospodarki cyrkularnej. Celem gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zwanej też gospodarką cyrkularną, jest jak najdłuższe utrzymanie wartości produktów, komponentów i materiałów oraz ograniczenie odpadów i zanieczyszczeń.
Budynek cyrkularny to obiekt zaprojektowany, użytkowany przez pewien czas z możliwością ponownego wykorzystywania bez zbędnego wyczerpywania zasobów, zanieczyszczania środowiska i degradacji ekosystemów. Zastosowane elementy techniczne takiego obiektu powinny uwzględniać łatwy demontaż i możliwość ich ponownego użycia.
Chcemy, aby powstał budynek który będzie przykładem architektury zrównoważonej, dlatego też proponowane przez nas rozwiązania obejmują zastosowanie materiałów recyklingowanych i naturalnych. Przewodnim kolorem dla inwestycji będzie zieleń.
W projekcie, idąc dalej w duchu architektury cyrkularnej, zaproponowano wykorzystanie mebli modułowych, które będą dawały nieograniczoną liczbę możliwości aranżowania przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Przyjęte rozwiązania instalacji są proekologiczne i wpisują się w ideologię budynku cyrkularnego.
Myślimy o przyszłości – nowo powstające budynki powinny być bezemisyjne, a do 2050 roku wszystkie istniejące inwestycje będą musiały spełniać te wymagania.
Planowane jest rozpoczęcie inwestycji w tym roku. Zakończenie budowy planowane jest na koniec 2025 roku.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.