ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Gry na kawałku kartki

Data publikacji: 27/06/2020

„Gry na kawałku kartki” – zapraszamy do śledzenia naszego nowego cyklu. Znajdziecie tu propozycje gier niewymagających od nas kupna dodatkowych elementów, plansz i pionków. By w nie zagrać potrzebujemy wyłącznie minimalnego wkładu w postaci kartki papieru i czegoś do pisania.

To gry stworzone specjalnie dla tych, którzy, zamiast spędzania wolnego czasu przed telewizorem i komputerem, wolą przeznaczyć go na zabawę z rodziną i najbliższymi.

Gotowe karty pracy do wybranych gier możecie znaleźć również TUTAJ – przygotowane dla Was specjalnie przez Rysopisy!

Zapraszamy do wspólnej zabawy z rodziną i najbliższymi!

 

1. Inteligencja / Państwa Miasta

Przebieg gry:

  1. Siadamy oddaleni od siebie tak, by nie móc podglądać swoich odpowiedzi.
  2. Przygotowujemy tabelki – określamy kategorie i wypisujemy je w kolumnach:
    • kolumna 1 – państwo, kolumna 2 – miasto, następnie zwierzę, kolor, imię, rzecz, roślina, zawód, tytuł książki itd. (dowolne) oraz ostatnia kolumna – punkty.
  3. Wybieramy literę – jeden z graczy w pamięci wymienia alfabet, inny gracz w dowolnym momencie mówi „Stop”. Litera, na której przerwano wyliczanie, jest jednocześnie wybraną literą (Uwaga: litery, które nie są uwzględniane w wyliczaniu: Ą, Ę, Ń, Ó, Q, V, X, Y).
  4. Po wylosowaniu litery wszyscy wpisują do swoich kolumn słowa z kategorii zaczynające się na wybraną literę. Możliwe jest również wprowadzenie ograniczenia czasowego – pierwsza osoba, która skończy wpisywać słowa do swojej tabeli odlicza do 10.
  5. Przydzielanie punktów: za każde poprawnie wpisane słowo gracz otrzymuje punkty według następującego systemu:
    • jeśli nikt inny nie wpisał danego słowa, gracz otrzymuje 2 punkty,
    • jeśli kilku graczy wymieniło to samo słowo – wszyscy otrzymają po 1 punkcie,
    • jeśli gracz nie wpisał słowa lub wpisał niepoprawne – nie otrzymuje punktów.
  6. Wygrywa gracz, który zdobędzie największą ilość punktów.

1. Inteligencja/Państwa Miasta

 

2. Kropki

Przebieg gry:

  1. Gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Każdy z graczy wybiera sobie długopis, flamaster lub kredkę innego koloru.
  2. Naszą planszą staje się kartka w kratkę.
  3. Rozgrywka polega na stawianiu kropek na złączeniach linii na kartce, tak aby otoczyć kropki drugiego gracza. Kropki można łączyć linią (po linii prostej i na skos) tylko wtedy, gdy po ich połączeniu – kropka lub kropki przeciwnika – będą „zamknięte” w środku. Odległość kropek, które chcemy połączyć, nie może przekraczać jednej kratki.
  4. Gracz, który stracił ciągłość kropek, musi odpuścić i próbować w innej części kartki.
  5. Wygrywa ten, kto otoczy zwycięską pętlą więcej kropek.
  6. Jeśli mamy w rodzinie amatorów kropek możemy wziąć dużą kartkę, kilka kolorów długopisów i grać nawet we 3 lub 4 osoby. To jednak bardzo skomplikowane.

2. Kropki

 

3. Naprawdę głuchy telefon

Przebieg gry:

  1. Gracze siadają w kształcie okręgu.
  2. Pierwszy gracz wymyśla hasło. Zapisuje je na kartce i przekazuje ją osobie po prawej stronie.
  3. Gracz, który otrzymał karteczkę, rysuje zapisane słowo w ciągu 15 sekund od odczytania, po czym pokazuje następnej osobie w kolejności swój obrazek przez 2 sekundy i go chowa.
  4. Gracz, który miał możliwość przez 2 sekundy zapoznać się z narysowanym obrazkiem, zapisuje na swojej kartce hasło, które, jego zdaniem, zostało na nim przedstawione przez poprzedniego gracza i podaje swoją kartkę dalej.
  5. Kolejna osoba ma swoje 15 sekund na narysowanie hasła, które dostała od poprzedniego gracza. Następnie przedstawia króciutko swój rysunek kolejnemu graczowi itd…
  6. Ważne jest, by pozostali gracze nie podglądali tego, co rysują poprzednie osoby, a rysujący i Ci, którzy już skończyli rysować starają się nie pokazywać swoich rysunków. Gracze w trakcie zabawy nie mogą się komunikować.
  7. Po ukończonej rundzie układamy kartki według kolejności pisania i rysowania, a następnie sprawdzamy czy udało nam się przekazać prawidłowe hasło do końca rundy.
  8. Wygrani są wszyscy gracze, jeśli tylko końcowy rysunek lub hasło (zależy od liczby graczy) zgadza się z tym początkowym.

3. Naprawdę głuchy telefon

 

4. Mucha

Przebieg gry:

  1. Gra jest przeznaczona dla dwóch lub wielu graczy.
  2. Planszą do gry jest kwadrat minimum 3 x 3 kratki. W zależności od ilości i wieku graczy – pole gry może być większe. Im większe – tym trudniejsza rozgrywka. Jednak zawsze długość boku kwadratu musi składać się z nieparzystej liczby kratek.
  3. Na samym środku kwadratu rysujemy tytułową muchę.
  4. Jeden z graczy zostaje „pilotem muchy”. Kieruje jej niewidocznymi ruchami mówiąc np.: „mucha leci w górę”, „mucha leci w prawo”, „mucha leci 3 pola w lewo” itp. Nie zmienia się natomiast położenie muchy na rysunku.
  5. Zadaniem pozostałych graczy jest pilnowanie i wyobrażanie sobie kolejnych ruchów muchy.
  6. Kiedy mucha opuści planszę – gracze, którzy dokładnie „obserwowali” ruchy muchy dają znać, krzycząc „Wyszła!”. Gracze mogą również określić dokładne miejsce, w którym mucha przekroczyła granice planszy, np. prawy dolny róg.

4. Mucha

 

5. Wisielec

Przebieg gry:

  1. Gra jest przeznaczona dla dwóch lub wielu graczy.
  2. Pierwszy gracz wymyśla słowo, ujawniając za pomocą poziomych kresek liczbę tworzących je liter.
  3. Pozostali gracze starają się odgadnąć litery słowa.
  4. Za każdym razem, gdy uda się wytypować literę znajdującą się w haśle – autor hasła wpisuje ją w odpowiednie miejsce. W przeciwnym wypadku rysuje element symbolicznej szubienicy i wiszącego na niej ludzika.
  5. Jeżeli gracze nie odgadną hasła i dojdzie do narysowania kompletnego „wisielca” – wówczas gracz, który w danej rundzie wymyślał hasło – wygrywa.
  6. W zależności od wcześniej ustalonego stopnia skomplikowania rysunku „wisielca” (liczba elementów potrzebna do jego narysowania), gra pozwala na mniej lub więcej pomyłek odgadujących.

5. Wisielec

 

Już niedługo kolejne propozycje „Gier na kawałku kartki”! Aby być na bieżąco – zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku, gdzie co tydzień pojawia się opis nowej gry.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl