Z okazji miesiąca kultury i literatury brytyjskiej, gościmy dwie wystawy fotograficzne “Everywhere I Look, I’m Being Looked At” oraz “Londyn – miasto w Anglii” autorstwa Damiana Chrobaka. Wystawy można oglądać od 5 do 31 marca 2021 roku w holu przy wejściu do biblioteki oraz na pierwszym piętrze przy Multicentrum. Zapraszamy!
Everywhere I Look, I’m Being Looked At
Cykl „Everywhere I Look, I’m Being Looked At” skupia się na idei konsumpcjonizmu i jego wpływie na zmiany i kształtowanie naszej codziennej rutyny. Fotografując, koncentruje się na zwyczajnych sytuacjach, często łącząc je z reklamami, okładkami magazynów lub gazet, przeróżnymi billboardami o treściach reklamowych lub rozrywkowych. W połączeniu z codziennością dużego miasta, zdjęcia odzwierciedlają to, jak szczelnie jesteśmy otaczani potrzebą kształtowania naszego myślenia. Zupełnie tak, jakby w każdym zakątku miasta te pełne perswazji oczy ze zdjęć chciały złapać każdego przechodnia i przenikliwym spojrzeniem przekazać mu swój komunikat. Fotografie te mówią o miejskim życiu przepełnionym niemożliwym do zatrzymania strumieniem informacji, rejestrującym nasze zwyczaje, zainteresowania i słabości.
Londyn – miasto w Anglii
W ramach wystawy pokazane zostaną czarno-białe fotografie powstałe w Londynie na przestrzeni ostatnich 10 lat. Z wielką przenikliwością psychologiczną oraz socjologiczną, a także wrażliwością estetyczną, fotograf wyłowił z otaczającego go biegu zdarzeń momenty pozornie nieistotne i odkrył ich szczególne znaczenie. Głęboko humanitarna refleksja nad charakterem tak jednostki, jak i społecznych mas, znamionuje każde z tych zdjęć. Czasem satyrycznie, z lekka ironicznie, czasem zaś refleksyjnie – w kadrach fotografii “Londyn – miasto w Anglii”; Damian Chrobak utrwala życie mieszkańców Londynu oraz wydarzenia, które rozgrywają się w przestrzeni miejskiej.
O autorze
Damian Chrobak, urodził się w 1977 w Jastrzębiu Zdroju. Fotografią zainteresował się w 2003 roku, gdy rozpoczął naukę na Akademii Fotografii w Warszawie. Po pierwszym roku opuścił szkołę, aby szukać własnego głosu w fotografii. W 2004 wyjechał do Londynu, gdzie ukończył London Collage of Communication – Black-White Photography. Street Photography i fotografia dokumentalna są
gatunkami fotografii, które upodobał sobie najbardziej. Swoje zdjęcia pokazywał na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 roku jest członkiem ZPAF, gdzie prowadzi warsztaty z fotografii ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej Un-Posed. Obecnie studiuje w Institut tvůrčí fotografie v Opavě.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.