Poznaj historię Urzecza – teatrzyk kamishibai

Data publikacji: 25/08/2022

Teatrzyk kamishibai jest często wykorzystywany podczas zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Daje możliwość snucia opowieści z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz. Postanowiliśmy wykorzystać tę technikę, by opowiedzieć o Urzeczu.

Urzecze to mikroregion, który jest obok nas i warto się z nim zapoznać. Ma swoją ponad 300 letnią historię, specyficzną kuchnię oraz piękny strój wyróżniający się czarnym haftem.

Zapraszamy do obejrzenia filmu. Opowiadana tu legenda, z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai, wyjaśnia historię powstania czarnego haftu.

Legendę napisała i zilustrowała Katarzyna Jezierska-Tratkiewicz. Pani Katarzyna jest lokalną artystką, tworzącą nie tylko linoryty, grafiki i ilustracje, ale również robi piękne projekty szydełkowe, haftuje płótna, jest znawczynią frazeologizmów polskich, zajmuje się fotografią. Autorka wielokrotnie wystawiała swoje prace w naszej bibliotece i jej filiach. Jest też twórczynią wielkanocnych różowych uszu, które obserwowała na Skwerze Kisiela puma Wilkonia. Pani Kasia napisała dwa e-booki, które są dostępne w sprzedaży w Internecie. Jest więc wszechstronnie utalentowaną twórczynią.