Wystawa edukacyjna “Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze”

Data publikacji: 06/11/2023

Zapraszamy do obejrzenia wystawy edukacyjnej pt. “Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze”, która będzie prezentowana do końca listopada 2023 roku w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, przy ul. Jana Pawła II 55 (korytarz, parter).

O wystawie

7 stycznia 2023 roku przypadła 100. rocznica urodzin Jerzego Nowosielskiego – wybitnego malarza, rysownika, scenografa, pedagoga, filozofa, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Wystawa prezentuje sakralną twórczość artysty, którą można odnaleźć w kościołach i cerkwiach Warszawy oraz całego Mazowsza: cerkwi św. Jana Klimaka na Woli czy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach.

Wystawa została zrealizowana przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Większość fotografii wchodzących w skład wystawy uzyskano od  Katarzyny Kural-Sadowskiej, pozostałe od Krystyny Czerni, Andrzeja Starmacha, Wojciecha Śladowskiego, Iwony Bal, Piotra Sawickiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Tekst do wystawy ułożyła Krystyna Czerni, zaś opracowanie graficzne wykonała Iwona Bal.