Wystawa ilustracji Štěpána Zavřela

Data publikacji: 02/12/2022

Štěpán Zavřel (1932–1999)  był czeskim ilustratorem, malarzem, filmowcem, twórcą książek dla dzieci. Był artystą, który w znacznym stopniu zasłużył się dla literatury dziecięcej. Prezentował swoje prace w wielu muzeach i galeriach na całym świecie. Podróże w jego biografii stanowiły ważny aspekt, jednakże sztuka była przystankiem, do którego zawsze wracał.

W 1983 roku zainicjował powstanie „Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Książki Dziecięcej”, która jest obecnie znana jako „Le Immagini della Fantasia”. Jego twórczość zachwyca nie tylko ponadczasowością, ale również zawartym w niej przesłaniem. Artysta w swoich pracach skupia uwagę odbiorcy na idei humanizmu, czyli szacunku dla innych kultur, poszanowania praw dziecka oraz docenienia otaczającej nas natury.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy ilustracji Štěpána Zavřela wydawnictwa “Tatarak” na 1 piętrze w Bibliotece Głównej, ul. Jana Pawła II 55. W zbiorach naszej biblioteki znajdują się również książki artysty. Zapraszamy do wypożyczeń.

Od lewej widać kobietę oglądającą wystawę ilustracji książkowych

Ekspozycja ilustracji Štěpána Zavřela jest możliwa dzięki projektowi “Ja, Europejczyk” i programowi Unii Europejskiej – “Kreatywna Europa”, z której jest współfinansowana.