ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Czytelniczy Challenge w lutym – WYNIKI

Data publikacji: 25/02/2021

Czytelniczy Challenge na recenzję książki w lutym zwyciężył pan Łukasz Siudak swoją recenzją książki Marcina Bruczkowskiego „Bezsenności w Tokio”. Gratulujemy!

Zwycięska recenzja:

Każdego języka można się nauczyć, a do zwyczajów, obyczajów i innego stylu życia przyzwyczaić – przekonuje autor, dla którego to literacki debiut. 10 lat pobytu w Japonii zostało opisane w sposób barwny, ciekawy, a czasami mocno intrygujący. Autor, w swojej książce, nie stroni od tematów niewygodnych dla Japończyków, pokazuje dobre i złe strony życia w największym mieście świata, a także, zwraca uwagę na rzeczy, które z punktu widzenia – naszego (czytaj: europejskiego) kręgu kulturowego, mogą wydawać się co najmniej dziwne. Czytając książkę „Bezsenność w Tokio” można w łatwy sposób „zarwać” kilka ładnych nocy i przenieść się do kraju, nam geograficznie i kulturowo, bardzo odległego. Podróż, strona po stronie, na kartach książki autora, zarówno po najciekawszych miejscach japońskiej stolicy, jak i częste zaglądanie w boczne uliczki, to prawdziwa uczta dla wszystkich ciekawych świata i miłośników przygód. I nie ważne, że to podróż, bez wstawania z kanapy…

Uzasadnienie komisji:

Recenzja jest napisana w przemyślany sposób. W kilku zdaniach autor recenzji zawarł wszystko to, co może zainteresować potencjalnego czytelnika. Dowiadujemy się z niej, jaka jest tematyka „Bezsenności w Tokio”. Dodatkowo autor recenzji podkreślił atuty książki – dużą szczegółowość, obiektywizm pisarza i przede wszystkim świetną znajomość tematu. Recenzja zachęca do przeczytania książki, ponieważ wynika z niej, że „Bezsenność w Tokio” to nie jest zwykła powieść czy przewodnik turystyczny, a raczej reportaż o kulturze, zwyczajach, codziennym życiu i miejscach spoza głównego szlaku.

Spełnia wszystkie wymogi formalne regulaminu (limit zdań: 3-5).

Dodatkowo w lutym komisja przyznała także wyróżnienie dla Zuzanny Brymas!

Postanowiliśmy także wyróżnić recenzję książki Harukiego Murakamiego „Norwegian Wood” napisaną przez Panią Zuzannę Brymas. Bardzo nas cieszy, że mimo młodego wieku Czytelniczka sięgnęła po ambitną i wcale niełatwą w interpretacji pozycję literacką.

Wyróżniona recenzja:

„Norwegian Wood” to przedziwna opowieść, której tytuł bardziej kojarzy nam się z piosenką Beatlesów niż z książką Harukiego Murakamiego. Opowiada ona o młodym Toru Wanabe, który przeprowadza się z rodzinnego miasta do Tokio, gdzie studiuje i wraz z poznanymi tam ludźmi dorasta. Brzmi dosyć zwyczajnie, więc dlaczego opisana została jako „przedziwna” – otóż nawet po przeczytaniu, nie jestem do końca pewna, o czym książka jest naprawdę. Czy zamysłem autora był opis Japonii w latach 60, a może zmiany, jakie przychodzą wraz z dorastaniem, czy też ukazanie młodego pokolenia, jako te wyzwolone i niebojące się wyzwań, a może to zwykła książka o miłości i tyle. “Norwegian Wood” zadaje nam tyle pytań, i na żadne z nich nie udziela pełnej odpowiedzi, poza jednym… „czy śmierć jest częścią życia?”.

Zapraszamy do udziału w naszym Czytelniczym Challenge w marcu! Czekamy na recenzje książek brytyjskich, szkockich i irlandzkich! Szczegóły w linku.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl