Inauguracja projektu “Poznajmy się – piaseczyńskie spotkania z Ukrainą”

Data publikacji: 27/04/2022

We wtorek 26 kwietnia 2022 roku w piaseczyńskiej bibliotece odbyła się inauguracja projektu “Poznajmy się – piaseczyńskie spotkania z Ukrainą” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomysł na Józefosław oraz Bibliotekę Publiczną w Piasecznie z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Gości powitała zastępca dyrektora biblioteki Sylwia Chojnacka-Tuzimek, dołączyły do niej także przedstawicielki stowarzyszenia Katarzyna Krzyszkowska-Sut oraz Anna Piłat-Widz. Głównym założeniem spotkania było przedstawienie projektu, celów, założeń oraz partnerów. Uczestnicy spotkania poznali harmonogram wydarzeń. W ramach projektu odbędą się debaty publiczne, koncerty, pokazy filmowe, wystawy czy warsztaty kulinarne.  Wśród zaproszonych gości był burmistrz miasta i Gminy Piaseczno Daniel Putkiewicz, który również wypowiedział się na temat projektu, który szczególnie w dzisiejszej sytuacji wojny na Ukrainie, wpisuje się w politykę gminy i kraju.

Spotkaniu towarzyszyły dwie wystawy prezentowane na wyświetlaczy podczas spotkania. Pierwsza z nich to fotoreportaż Damiana Chrobaka pt. “Majdan 2014”. Zdjęcia były prezentowane w 2015 roku na wystawie przed Pałacem Prezydenckim.  Wystawa, przygotowana przez Kancelarię Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego we współpracy z Press Club Polska, ukazuje wydarzenia na Majdanie w Kijowie, udokumentowane przez polskich fotografów i fotoreporterów. Zdjęcia prezentują przede wszystkim emocje i hart ducha naszych sąsiadów.

Druga wystawa to zdjęcia Jolanty Rycerskiej. Wystawa “Sąsiedzi” jest prezentacją czarno-białych fotografii powstałych na Ukrainie podczas ośmiu podróży fotografki do miast i wsi obwodu wołyńskiego, tarnopolskiego oraz iwanofrankowskiego w latach 2014-16. Pokazuje Ukrainę mniej znaną. Powstałe prace są efektem subiektywnego wyboru kadrów, które z autorskiej perspektywy są istotne dla podjętej próby zrozumienia tego sąsiedzkiego kraju – niepoznanego, kuriozalnie odległego, wypełnionego dramatami historii oraz problemami teraźniejszości.

Obie wystawy będą prezentowane na wyświetlaczu na parterze przed sekretariatem w Bibliotece Głównej, ul. Jana Pawła II 55, będzie dostępna do końca maja.

Wieczór zakończył się w mniej formalnej atmosferze przy poczęstunku z ukraińskiej restauracji Kozaczok.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach realizowanych w ramach projektu!

Aktywni Obywatele - logo

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.