ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Klubu Podróżnika – Podróże z uśmiechem prof. Jana Eberta

Data publikacji: 24/10/2023
Pierwsze wydarzenie z cyklu spotkań “Klubu Podróżnika”, organizowanego przez Klub Kultury w Zalesiu Górnym i Bibliotekę Publiczną w Piasecznie (filia w Zalesiu Górnym). Naszym gościem będzie profesor Jan Ebert, który w humorystyczny sposób opowie o swoich krajowych i zagranicznych podróżach z żoną, a także o tej najważniejszej – czyli podróży przez życie.
 
W latach 60 i 70 Pan Ebert podróżował po Polsce i Europie wraz z rodziną – żoną i synami. Podczas tych wyjazdów – a także już w późniejszych latach oraz w trakcie lokalnych wycieczek – dzięki wprawnemu oku i stabilnej ręce, udało mu się udokumentować wyjątkowe momenty, o których będzie mówił w trakcie spotkania. Znakomita pamięć i bystry umysł profesora sprawiają, że opowiadane w humorystyczny sposób anegdoty zachowują świeżość i swój niezaprzeczalny urok. Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które stanowi jedyną w swoim rodzaju możliwość spojrzenia na świat oczami tej wyjątkowej postaci.
 
Jan Tadeusz Ebert (r. 1931) – polski naukowiec, inżynier, emerytowany profesor nadzwyczajny nauk technicznych i wykładowca oraz dziekan Politechniki Warszawskiej. Uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz kompanii 2 pułku Armii Krajowej „Baszta” na Mokotowie, pseudonim Ryś.
W 1963 roku otrzymał stopień naukowy doktora inżyniera nauk technicznych (tytuł rozprawy to “Właściwości cewek indukcyjnych w pobliżu rezonansu własnego”), a w 1969 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (temat pracy: “Optymalizacja obwodów rezonansowych dużej mocy i serii publikacji na ten temat”). W 1982 otrzymał tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1984 został wybrany na dziekana Wydziału Elektroniki, i sprawował tę funkcję przez dwie kadencje.
Były wiceprzewodiczący Rady Dzielnicy Śródmieście. Członek centralnego Kolegium Radiotechniki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, komitetów Union Radio-Scientifique Internationale (URSI), Comité Consultatif International des Radiocommunications (CCIR), Institute of Electrical Engineers (IEE), a także Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Otrzymał także Warszawski Krzyż Powstańczy i Krzyż Armii Krajowej.
 
Część zdjęć z jego rodzinnych zbiorów została wydrukowana w książce wydawnictwa Fundacji Bęc Zmiana „Za fotografię! W stronę radykalnego programu socjologii wizualnej”, której autorami są Rafał Drozdowski i Marek Krajewski.
 
Wstęp do wykładu wygłosi Pan Andrzej Szczygielski – znany wszystkim z działań lokalnych, zaangażowany w rozwój kultury i promowanie szachów. Były redaktor naczelny “Przystanku Zalesie”, współtwórca publikacji na temat Konstancina-Jeziorny. Związany z Domem Artystów Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornie. Lokalny działacz i animator życia społecznego.
...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl