Ośrodek KARTA wydał niedawno książkę o historii firmy, która związana jest z Piasecznem od wielu lat. Mowa tu o „Laboratorium urody. 40 lat firmy Dr Irena Eris”. Kwerendy tekstowe, nagrania i ich opracowania przygotowała Mariola Korycka. Książka zawiera chronologiczny “montaż” świadectw, co jest autorską metodą KARTY, polegającą na przedstawianiu jednej historii z wielu jednostkowych perspektyw własnymi słowami świadków wydarzeń. W książce zawarto wypowiedzi właścicieli, ale również wielu pracowników firmy. Historię uzupełniają z archiwalne zdjęcia oraz fragmenty artykułów prasowych.
Wielogłosowa opowieść o firmie, której nazwę zna każda Polka. Kosmetyczne imperium powstało jako malutki zakład w jednym z najtrudniejszych momentów Peerelu. Niespełna trzy dekady później, dzięki zgodnemu zarządzaniu przez małżeński duet Ireny Eris i Henryka Orfingera, znalazło się wśród światowej elity najbardziej luksusowych marek. Jak wyglądało podejmowanie własnej inicjatywy w niesprzyjających warunkach, jakie wyzwania stały przed firmą, na czym polega jej wyjątkowość – opowiadają właściciele, pracownicy i klienci. Teksty pokazują również gospodarcze i społeczne tło, na którym działa Dr Irena Eris – już od czterdziestu lat.
Publikacja jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami z całej historii firmy. Autorką projektu graficznego i doboru wspaniałych materiałów jest Agnieszka Prus.
„Mojemu szefowi z warszawskiej Polfy, kiedy składałam rezygnację, ręce wprost opadły – żeby wykształcona osoba z doktoratem zabierała się za «prywaciarstwo»! Namawiał mnie do przemyślenia decyzji. Ja jednak byłam zbyt zdeterminowana, by słuchać rad zdumionych przyjaciół, którym w głowie się nie mieściło, że ktoś może z własnej woli chcieć zdegradować swój status społeczny” (Irena Eris)
Książka dostępna w sprzedaży wyłącznie w księgarni Ośrodka KARTA. Jest również dostępna w naszej bibliotece: sprawdź dostępność w katalogu szukamksiążki.pl
Ośrodek KARTA działa już niemal 40 lat. Jest niezależną organizacją pozarządową, która odkrywa, chroni i upowszechnia historię widzianą z perspektywy jednostki. Przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską, wspiera pojednanie.
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.