Koncert kolęd wenezuelskich w Piasecznie

Data publikacji: 25/12/2020

Na chwilę przed świętami, 23 grudnia 2020 roku, w Bibliotece Głównej artyści Solo Tres (Beatriz Blanco, Leszek Potasiński i Marek Walawender) przygotowywali świąteczny prezent dla Czytelników… koncert tradycyjnych kolęd z cieplejszych rejonów świata – Ameryki Południowej.

Magia świąt niech zabierze nas wraz z naszą bliską sąsiadką Beatriz Blanco w daleką muzyczną podróż przez morza i oceany do Wenezueli i Meksyku! W Wenezueli piosenka jest receptą na wszystko. Zaczarujmy czas świąt nutą optymizmu ciepłem i nadzieją.

Koncert Kolęd Wenezuelskich - nagranie

Solo Tres to trio grające popularne melodie i muzykę ludową krajów Ameryki Łacińskiej i Hiszpanii oraz muzykę poważną tego kręgu kulturowego, od renesansu do współczesności. Beatriz Blanco jest śpiewaczką urodzoną w Wenezueli, mieszkającą w Piasecznie. Z założonym przez siebie zespołem Solo Tres realizuje recitale z muzyką latynoamerykańską. Śpiewa pieśni, piosenki własne i tradycyjne (m.in. chilijskiej pieśniarki Violety Parry) wspaniale ubarwiając je opowieściami o kulturze i historii krajów Ameryki Południowej. Artystka swoją twórczością buduje most między krajem rodzinnym a Polską, która stała się jej drugim domem od ponad 30 lat. Wenezuela – kraj tak daleki – jest nam bliższy niż można by sądzić. Ze swoją burzliwą i niepokorną historią, obecnie przeżywająca olbrzymi kryzys, ma wiele wspólnego z naszymi trudnymi dziejami i głodem wolności. Jak mówi sama Artystka: „W Piasecznie i okolicach mieszka większość moich przyjaciół. Miło jest, jak się żyje tak daleko od rodzimego kraju, czuć wsparcie i miłość osób, dzięki którym zapomina się o tęsknocie i odległości, o braku słońca i swojskich smaków… Mieszkają tutaj ludzie twórczy, pełni zapału i głodni piękna, których mam szczęście znać, którzy inspirują i nawet bezwiednie motywują mnie do działania”.

Koncert zrealizowano w ramach projektu „Wenezuela – tak daleko a jak blisko!” z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Piaseczyńskiego, dzięki zaangażowaniu Alicji Szymańskiej – z zawodu muzykolożki z pasją nie tylko do muzyki, ale i podróżowania po Ameryce Łacińskiej.

Koncert Kolęd Wenezuelskich - nagranie

Informacja o emisji koncertu ukaże się na stronie biblioteki po nowym roku.