ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Krótki kurs językowy – norweski

Data publikacji: 08/06/2021

W tym miesiącu, w ramach akcji “Z książką przez świat” pod lupę bierzemy kraje skandynawskie, jednak dzięki pasji naszego czytelnika, baczniej przyglądamy się Norwegii.

Czytelnik biblioteki w Józefosławiu, Łukasz Siudak, który jest zapalonym podróżnikiem, przygotował dla Was nie tylko fiszki z podstawowymi zwrotami w języku norweskim, ale też garść ciekawostek. Zapraszamy do biblioteki po fiszki i do dalszej lektury :

 

Czy wiecie, że…

  • W języku norweskim jest ponad 400 dialektów? W olbrzymim uproszczeniu wyróżnia się 4 główne. To nordnorsk, trøndersk, vestlandsk i østlandsk.
  • W języku norweskim wyróżniamy dwa języki pisane? To bokmål i nynorsk.
  • Język norweski należy oficjalnie do grupy języków germańskich, ale Norwegowie nie lubią tego określenia, zresztą tak jak samych Niemców. Mówią, że ich język pochodzi z języka staronordyjskiego, który dał początek językowi farerskiemu (używanemu przez autochtonów na Wyspach Owczych), czy islandzkiemu.
  • Na dalekiej Północy, w norweskiej Arktyce na pograniczu norwesko-rosyjskim, od wieków tubylcy porozumiewają się w języku russknorsk zwany też kaksprek lub z rosyjskiego “maja pa tvaja”. Generalnie, kiedyś był to język kupców i rybaków, bo przecież jakoś dogadać się trzeba było. Ja Ci cebulę a Ty mi rybę 🙂 Tak się żyło!
  • W języku norweskim jest dużo zapożyczeń z języka angielskiego. Spotyka się je praktycznie na każdym kroku a pomysłowość słowotwórcza norweskiej młodzieży nie zna granic.
  • W języku norweskim są określenia, których nie da się przetłumaczyć na żaden inny język obcy a wszelkie próby tłumaczenia kończą się beczką śmiechu lub wielką konsternacją interlokutora…
  • Norwegowie bardzo nie lubią gdy zagadujecie ich po… szwedzku lub po duńsku! Niektórzy potrafią się nawet obrazić! Więc, czasami lepiej jest się nie odzywać 🙂
...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl