ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Mazowiecki BiblioLAB 2020

Data publikacji: 29/09/2020

Lubelskie, małopolskie, mazowieckie, śląskie, zachodniopomorskie – w tych województwach ponownie odbędą się lokalne zjazdy dla bibliotekarzy, czyli BiblioLABy. Temat przewodni tegorocznej edycji to “Myśl globalnie, działaj lokalnie – biblioteki po COVID”. Chcemy porozmawiać o podejściu do użytkownika opartym na empatii i próbie redefiniowania oferty bibliotek w nowej rzeczywistości.

Ze względu na trwającą pandemię w tym roku zjazdy odbędą się w nowej formule – częściowo online (oficjalne otwarcie i debata podsumowująca), a część stacjonarnie, w małych grupach warsztatowych (w Gorlicach, Krakowie, Lublinie, Piasecznie, Szczecinie i Zabrzu). Wszystkie wydarzenia w ramach BiblioLABów odbędą się między 12 a 16 października 2020. Udział jest całkowicie bezpłatny, jednak na warsztaty stacjonarne obowiązują wcześniejsze zapisy. Nabór ruszy 30 września 2020.

 

Mazowiecki BiblioLAB

Bibliotekarki i bibliotekarzy z województwa mazowieckiego zapraszamy serdecznie na BiblioLAB Piaseczno, który odbędzie się 15 października 2020 w Bibliotece Publicznej w Piasecznie w CEM, ul. Jana Pawła II 55.

Podczas tegorocznego zjazdu bibliotekarzy porozmawiamy o zmianach, komunikacji i empatii. Zaplanowaliśmy dla Was 3 różne warsztaty stacjonarne do wyboru. Uwaga! Można wybrać tylko jeden warsztat. Zjazd odbywa się w reżimie sanitarnym, dlatego liczba osób jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.  

Rejestracja na warsztaty rozpocznie się 30 września o godzinie 12.00.

Link do ankiety: https://forms.gle/ozBckfQXBLPcAYxb9

 

WARSZTATY:

9.30-14.30 – Czy zmiany mogą być motorem do działania? – Izabela Bochińska

Opis warsztatu:

Zarządzanie “zmianą” metodą nowego spojrzenia, oswojenie pojęcia PAR. Jak sobie pomóc, gdy nie nadążamy za tempem zmian, za tempem docieranych informacji, obierzemy kierunek – komunikacja. Dokonamy autoanalizy – ja jako motywujący przełożony, ja jako współpracownik. Lider jako kreator wizji przyszłości, wytyczający kierunek zmian, strategię biblioteki, jednoczący ludzi.

Opis prowadzącej:

Izabela Bochińska – bibliotekarka, menadżer kultury, Executive Master of Business Administration, dyrektorka przeprowadzająca biblioteczne rewolucje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie od 2013 roku. Działanie na rzecz społeczeństwa lokalnego, budowanie partnerstw, sieciowanie regionalne, debaty z mieszkańcami, stworzenie Strefy Innowacji, Grupy InicJaTyWy, nowoczesna komunikacja to pasja i codzienne wyzwanie. Wraz z zespołem kreatywnych ludzi tworzy na mapie Wołomina miejsce dialogu, integracji lokalnej.

 

10.00-15.00 – Empatyczna komunikacja – Magdalena Knitter

Opis warsztatu:

W dzisiejszym świecie, który zmienia się na naszych oczach, umiejętna, empatyczna komunikacja z ludźmi, w tym z klientami bibliotek, jest niezwykle ważna. Komunikujemy się właściwie cały czas, starając się przekazać innym swoje myśli, wpłynąć na czyjeś zachowanie lub zbudować z kimś pozytywne relacje. Komunikujemy się, ale czy naprawdę słyszymy to, co inni mają nam do przekazania? Każdy człowiek inaczej widzi otaczający go świat i z tą wizją wchodzi w relacje z drugim człowiekiem. Pytanie – co się stanie, jeśli nasza wizja spotka się z wizją drugiego człowieka? Jak znaleźć wspólną płaszczyznę i zbudować dobre, świadome relacje?

Opis prowadzącej:

Magdalena Knitter – Dyplomowany life coach, trener rozwojowy i pedagog. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie, Szkoły Trenerów Rozwoju Osobistego, organizowanej przez ośrodek rozwoju kobiet Dojrzewalnia Róż oraz studiów podyplomowych na kierunku Life Coaching na Collegium Civitas. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Specjalizuje się w budowaniu relacji interpersonalnych oraz we wzmacnianiu poczucia własnej wartości. Prowadzi warsztaty umiejętności interpersonalnych, grupy rozwojowe, coachingi indywidualne oraz wyjazdy z rozwojem dla kobiet do Toskanii.

Prowadzi również zajęcia dla pracowników Biur Karier, wykładowców oraz studentów w zakresie budowania efektywnych zespołów oraz współpracy w zespole.

 

10.30-15.30 – Jak czytać siebie? jak czytać innych? czyli rzecz o tym, po co bibliotekarzowi empatia? – Agnieszka Podleśna

Opis warsztatu:

Choć Twoje miejsce pracy wielu osobom kojarzy się ze spokojem i odpoczynkiem, to Ty nieraz doświadczasz przeładowania i stresu. Czasem inni ludzie mają gorszy dzień, czasem Ty wstaniesz lewą nogą. Wtedy tak trudno okazywać empatię… Wtedy nieraz nie masz na to ani ochoty, ani siły. Jeśli jednak chcesz sprawdzić jak możesz zwiększać ilość empatii w swoim życiu i zastanawiasz się, czy w ogóle warto to robić, to te warsztaty są dla Ciebie.

Opis prowadzącej:

Agnieszka Podleśna – trener komunikacji opartej na empatii i trener rozwoju osobistego. Prowadzi rozwojowe grupy wsparcia i warsztaty wychowawcze dla rodziców, warsztaty psychoedukacyjne dla seniorów oraz warsztaty z komunikacji empatycznej dla dorosłych. Gra amatorsko w siatkówkę i biega. Jest żoną i mamą 5 dzieci. 

 

Organizatorzy Mazowieckiego BiblioLABu: Stowarzyszenie LABiB, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Biblioteka Publiczna w Piasecznie.

Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl