2 kwietnia przypada 218 rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena, a wraz z nią święto najmłodszych czytelników – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – obchodzone nieprzerwanie od 1967 roku. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte patronatem literackim Grecji. Przewodzi mu hasło zaczerpnięte z wiersza Vangelisa Iliopoulosa „Jestem książką, przeczytaj mnie”.
Często mówi się o tym, że książki dla dzieci muszą staczać nierówną walkę z innymi, multimedialnymi formami rozrywki. Czy jest aż tak źle? Raport o stanie czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2022 r. wykazał, że odsetek Polaków sięgających po książki powoli powraca do normy sprzed pandemii i obecnie wynosi 38%. Wśród pozytywów warto zaznaczyć, że czytający rodzice stanowią duży odsetek tej grupy. Statystyki wykazały też, że osoby posiadające dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat) częściej powiększają swoje księgozbiory.
Co możemy zrobić, by miłośników książek było coraz więcej? Czytajmy dzieciom!
Nie sposób zliczyć badań pokazujących, że oswajanie maluchów z książkami stanowi odpowiedź na wiele cywilizacyjnych problemów. Aby wychować małego czytelnika, wcale nie trzeba wiele. Wystarczy drobnymi krokami włączać czytanie do codziennej rutyny, a po jakimś czasie pociechy same będą domagały się sięgania po książeczki.
Kilka konkretnych strategii oraz wskazówek, jak znaleźć czas na czytanie dzieciom nawet w najbardziej zabieganej codzienności, można znaleźć w artykule „Zaszczep pociechom miłość do książek”.
Pobierz ulotkę: Wychowaj mola książkowego
Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.