One Dublin One Book 2022

Data publikacji: 29/03/2022

For English see below.

„One Dublin One Book” to coroczna inicjatywa organizowana przez Dublin City Council. Już drugi rok z rzędu nasza Biblioteka, we współpracy z Ambasadą Irlandii, bierze udział w tej akcji.

Celem tego działania jest zachęcenie czytelników do zapoznania się z literaturą Dublina.

Podczas najbliższego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, oprócz wybranej przez Klubowiczki lektury, porozmawiamy o książce „Nora” Nuali O’Connor, wytypowanej przez Dublin City Libraries na 2022 rok. Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2022 r. o godzinie 18:00. Zapraszamy do Biblioteki Głównej!

English:

“One Dublin One Book” is a yearly Dublin City Council initiative. In cooperation with the Embassy of Ireland, our library partakes in this event for the second year in a row.

The purpose of the initiative is to encourage readers to familiarize themselves with Dublin’s literature.

During our Book Club’s next meeting, in addition to the book chosen by the Club Members, we will talk about the book “Nora” written by Nuala O’Connor, selected by Dublin City Libraries for 2022.
We’ll meet on the 24th of April at 6 p.m. See you in the Main Library!