Piotr Kalbarczyk – Piaseczno zaklęte w szkicach. Wernisaż wystawy.

Data publikacji: 10/10/2023

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Piaseczno zaklęte  w szkicach”, który odbędzie się we wtorek 24 października o godzinie 17:00 w czytelni Biblioteki Głównej w Piasecznie. Wystawa prezentuje serię szkiców architektonicznych autorstwa Piotra Kalbarczyka, sporządzonych w miejskiej przestrzeni Piaseczna.

Piotr Kalbarczyk to absolwent renomowanych uczelni, w tym Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury oraz Wydział Geodezji i Kartografii) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jego wszechstronność i pasja do sztuki sprawiły, że stał się nie tylko uznanym artystą, ale także członkiem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna.

Swoją artystyczną podróż rozpoczął od nauki rysunku w Centrum Kultury w Piasecznie, gdzie miał przywilej pobierać nauki u znakomitej malarki, Pani Wiesławy Nastała-Płaskocińskiej.

O pracach prezentowanych na wystawie pisze następująco:

Piaseczno to magiczne miejsce, być może ze względu na jego historyczny charakter sięgający jeszcze w czasy średniowiecza? Lekki aromat przełomu XIX i XX wiecznej zabudowy pierzejowej?

Jeśli chodzi o rysunek to sprawia mi on frajdę i pozwala się zrelaksować, wręcz zatrzymać w tych szalonych czasach nadmiernej prędkości życia. W moim przypadku już wiele razy słyszałem, że moje szkice wyciągają z rzeczywistości to co ważne w architekturze, czyli to na co nikt do tej pory nie zwracał uwagi. Na tym generalnie polega cała sztuka, że rysowanie to aż 90% obserwacja, a dopiero 10% czasu to tworzenie subtelnej kreski na papierze… Zwykłe zdjęcie wymaga 1 sekundę, ale rysunek to 2-4 godziny przyjemności spędzonej w plenerze. Dlatego trzeba wyciągać wnioski z obserwacji i REFLEKSJI nad stanem rzeczy zastanej. Rysunek rządzi się w percepcji szczegółów innymi prawami. Zauważyć niezauważone jest siłą detalu architektonicznego i jednocześnie jego słabością do zanikania przez “przyzwyczajenie”.

Zapraszam serdecznie!

Piotr Kalbarczyk

Ta fascynująca ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich miłośników sztuki w czytelni Biblioteki Głównej do końca października 2023 roku. Do zobaczenia!