Skarpetkowe spotkania z Justyną Bednarek

Data publikacji: 22/02/2024

W naszych trzech Filiach w Głoskowie, Złotokłosie oraz Gołkowie-Letnisko 21 lutego 2024 roku odbyły się spotkania autorskie z pisarką Justyną Bednarek. Autorkę niezwykle popularnych wśród dzieci i rodziców historii, szczególnie entuzjastycznie przyjętej serii książek o przygodach dziesięciu skarpetek. Jest również autorką wielu innych pozycji, np.: „Pięć sprytnych kun”, „Historie spod podłogi”, „Dusia i Psinek-świnek”.

W Filii w Głoskowie odbyło się “Spotkanie skarpetkowe”, w którym uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 6 z Głoskowa.

W Filii w Gołkowie-Letnisko gośćmi spotkania były dzieci z klas I i II ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Zawadzkiego “Zośki” w Piasecznie.

Pisarka w czasie spotkania, odkryła przed młodymi słuchaczami sekrety swojej pracy twórczej, opowiedziała o źródłach inspiracji i ulubionych postaciach. Pani Justyna, romanistka z wykształcenia, pracująca jako dziennikarka, od dziecka marzyła, aby zostać pisarką. Przez lata zbierała materiały, pisała opowiadania, które notorycznie chowała do szuflady, w obawie przed krytyką. Ale w końcu zdobyła się na odwagę i dzięki temu możemy cieszyć się cudownymi historiami. A inspiracją do napisania pierwszej książki stała się właśnie, znaleziona na chodniku, kolorowa skarpetka i to właśnie ona zapoczątkowała kochaną przez wszystkich skarpetkową serię.

Na spotkaniu usłyszeliśmy fragmenty “Babcochy” oraz “Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)” zaprezentowanych przez pisarkę. Dzieci nie tylko z uwagą słuchały bajecznych opowieści, ale też aktywnie udzielały odpowiedzi na kierowane do nich pytania.
Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjęły również fantastyczne miniaturki skarpetkowych bohaterów, które mogły ujrzeć na żywo.

Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik mógł otrzymać na swojej książce autograf autorki wraz z pieczęcią.

Filia w Głoskowie

Filia w Gołkowie-Letnisko

Filia w Złotokłosie

W Filii w Złotokłosie natomiast odbyło się spotkanie “Wszyscy kochamy zwierzęta!”. Z pisarką spotkali się uczniowie klas trzecich ze szkoły podstawowej w Złotokłosie.

Autorka opowiedziała najpierw o tym jak stała się pisarką, a potem czytała fragmenty 3 książek, w których ważnymi bohaterami są zwierzaki.

Było więc o “Kurach z grubej rury”, psie, który poszedł do raju razem ze Św. Rochem, o sprytnych kunach i o poszanowaniu zwierząt.

Dzieci dowiedziały się dlaczego bohaterkami serii są 4 mądre kury, skąd wzięły się imiona Smopsów (smoko-psów) i dlaczego jednym z bohaterów jej książek jest papuga o poważnym imieniu Zbigniew.

To były bardzo ciekawe opowieści. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autografy.