ul. Jana Pawła II 55, 05-500 Piaseczno
Usługa języka migowego
Power

Wystawa Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej

Data publikacji: 03/04/2023

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy pt. “Notatki malarskie z plenerów” Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej do sali szkoleniowej w Bibliotece Publicznej w Piasecznie znajdującej się na I piętrze Biblioteki Głównej przy ul. Jana Pawła II 55. Wystawa dla zwiedzających dostępna będzie do końca kwietnia 2023 roku.

Obrazy (niewielkie prace malarskie) stanowią spontaniczne notatki malarskie z plenerów w różnych zakątkach Polski. Świetliste kolory o wyszukanych odcieniach artystka kładła mocnymi impastami. Rezygnacja z precyzyjnego przedstawienia określonych kształtów powoduje swoistą dematerializację, dzięki czemu obrazy cechuje ekspresja siły oddziaływania. Jest to malarstwo zbliżone do malarstwa naiwnego o pastelowej gamie barwnej. W budowaniu kompozycji obrazu najważniejsze znaczenie dla artystki ma temat.                                                             

Obrazy prezentowane na wystawie są darem Hanny Oknińskiej – Wiśniewskiej dla Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, które użyczyło je naszej bibliotece.

Notatka o autorce:

Hanna Oknińska – Wiśniewska studia rozpoczęła w 1945 r., na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Zbigniewa Pronaszko, po roku przeniosła się do Warszawy. Studiowała malarstwo w pracowni prof. Felicjana Kowarskiego i prof. Eugeniusza Arcta oraz ceramikę u prof. Wandy Golakowskiej. Dyplom uzyskała w 1955 r., u prof. Eugeniusza Eibischa.     

W latach 1951 – 1964 związana była z grupą „Zalesie”. Następnie zainicjowała powstanie Grupy Plastycznej Piaseczno, z którą wyjeżdżała na plenery i wystawiała swoje prace.

Od 1968 r. odbywała artystyczne podróże po Europie, później do bardziej odległych zakątków świata. Z podróży przywoziła szkice rysunkowe, a także obrazy – małe formy malarskie.    

W latach 60. I 70. XX wieku uprawiała równolegle malarstwo i ceramikę. W tym czasie artystka miała wiele wystaw w Polsce (Warszawa, Zakopane, Warka, Hrubieszów, Brześć Kujawski), i za granicą m.in. Haga, Florencja Madryt, Paryż, Bejrut, Tokio, Santa Cruz). Uprawiała także malarstwo na szkle, monotypię, medalierstwo.  

Od lat 80. XX w. jej twórczość zdominowało malarstwo: pejzaże, martwe natury, kwiaty, portrety, architektura. Tematem przewodnim prac malarskich artystki pozostaje niezmiennie studium natury, stąd powrót do tych samych motywów, w te same miejsca plenery: w Ciechanowcu, Warce, Drohiczynie, i wiele innych jak Hrubieszów, Ustka, Budy, Grodzisk, Jarosław, Bieżuń, Jadów, Brańszczyk, Jabłonowiec.

Prace Hanny Oknińskiej – Wiśniewskiej znajdują się w licznych muzeach oraz w zbiorach prywatnych w kraju (Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie im. Dr T. Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum im. Kazimierza Puławskiego w Warce) i za granicą ( Muzeum Arian w Genewie, Muzeum Ceramiki w Faenzie).

...

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Moja e-bibliotek@ liderem informatyzacji na Mazowszu

Projekt jest realizowany w ramach programu 2.1 E-usługi, Poddziałanie 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza, typ projektów Informatyzacja bibliotek, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jana Pawła II 55
05-500 Piaseczno

tel.: 22 484 21 50
e-mail: kontakt@biblioteka-piaseczno.pl